0 BF 100%
ΠΑΟΚ - Απόλλωνας Πάτρας 87-63 / Επιστροφή στις νίκες για τον Δικέφαλο

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
(ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS)

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 30-7 και με άνεση επικράτησε του μαχητικού Απόλλωνα Πάτρας βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε διαδοχικών ηττών μετά από 56 ημέρες.

Ο Δικέφαλος μπήκε κάπως αμήχανα στο παρκέ και βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα (11-17, 5'). Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (23-26).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα εννιά λάθη των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος και πέρασαν μπροστά στο σκορ με το λέι-απ του Φρίντρικσον (31-30, 15') καταλήγοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (44-41, 20').

Ωστόσο, και πάλι ο Απόλλωνας προσπέρασε τον ΠΑΟΚ, που σε 8 αγωνιστικά λεπτά στην 3η περίοδο είχε 8 πόντους, αλλά με τρίποντο του Τσιακμά τον έφερε και πάλι οδηγό (57-56).

Στην 4η περίοδο, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία στο σκοράρισμα των φιλοξενούμενων (χωρίς πόντο για 5:20) κάνοντας ένα 17-0 σερί.

Έτσι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 9-14 ανεβαίνοντας στην 1η θέση των play outs που δίνει μια θέση στα play offs και ο Απόλλωνας έμεινε στην τελευταία θέση με 3-20.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63.