2 BF 60%
Άρης - Ολυμπιακός 2-1 / «Κλείδωσαν» την Ευρώπη οι Θεσσαλονικείς

Παίκτες του Άρη αγκαλιάζονται στο γήπεδο μετά τη νίκη
ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και πήρε τη νίκη με 2-1 στο ματς της 6η αγωνιστικής των play off του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν στη νίκη χάρη στο απευθείας κόρνερ του Λουίς Πάλμα στο 36' και το γκολ του Μπριάν Νταμπό στο 65'), ξεφεύγοντας επτά βαθμούς από τον Βόλο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυναμικοί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και στο 3ο λεπτό, από σέντρα του Μάριου Βρουσάι, ο Μπακαμπού ανάγκασε με κεφαλιά τον Κουέστα σε επέμβαση, με τον Γιώργο Μασούρα να αστοχεί στην επαναφορά, με τον Μασούρα να αστοχεί στην επαναφορά.  Λίγο αργότερα ο Ισπανός τερματοφύλακας  έδιωξε σε κόρνερ στην αριστερή γωνία του το σουτ του Φορτούνη ενώ στο 11' το δεξί σουτ του Νταρίντα πέρασε άουτ.

Ο Ουσεϊνού Μπα παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, αλλά από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Πάλμα με απευθείας εκτέλεση εξέθεσε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη σημειώνοντας ένα απίστευτο γκολ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δυνατό σουτ του Γκαρσία, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιαν Εμβιλά, ωστόσο ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με νέα χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, ενώ στο 65' ο Χουάν Ιτούρμπε έκανε το γύρισμα, ο Μπα αντί να διώξει έστρωσε την μπάλα στον Νταμπό που σε κενή εστία κι εξ επαφής έκανε το 2-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Μαζικού, Ντουκουρέ, Νταμπό (89' Ενκουλού), Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (76' Καμάτσο), Καμαρά (89' Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (58' Ιτούρμπε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (86' Ραμόν), Κασάμι (59' Χουάνγκ), Εμβιλά, Βρουσάι (74' Βαλμπουενά), Φορτούνης, Μασούρας (58' Μπιελ), Μπακαμπού (86' Ελ Αραμπί).