3 BF 65%
22 °C
19.5°C21.9°C
3 BF 35%
Eurobasket 2022 / Τέσσερα στα τέσσερα για την Εθνική – Νίκησε την Ουκρανία με «διαστημικό» Αντετοκούνμπο

Εθνική μπάσκετ Αντετοκούνμπο Ουκρανία
(EUROKINISSI/FIBA.COM)

Με «διαστημική» εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που σκόραρε 41 πόντους, η Εθνική Ανδρών ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ουκρανίας, νικώντας την με 99-79 στο Μιλάνο, για την 4η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ 2022.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κλείδωσε» πανηγυρικά την πρώτη θέση του ομίλου και ετοιμάζεται να ξεκινήσει τους νοκ άουτ αγώνες στο Βερολίνο από θέση ισχύος.

Η Εθνική Ελλάδας άντεξε στη σκληρή άμυνα των Ουκρανών στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν στα όρια του... ξύλου, οι διεθνείς κράτησαν την ψυχραιμία τους στα... αδικαιολόγητα σφυρίγματα των διαιτητών και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να το παίρνει προσωπικά στην τρίτη περίοδο (15π. σε αυτό το διάστημα), η «γαλανόλευκη» θριάμβευσε στο ντέρμπι κορυφής.

Διαδικαστικού χαρακτήρα είναι πλέον η τελευταία αγωνιστική υποχρέωσης της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, απέναντι στην Εσθονία (8/9, 18:00), ενώ η Ουκρανία που υπέστη την πρώτη της ήττα θα αντιμετωπίσει την Κροατία (8/9, 15:15).

Νέο career high σε πόντους με τη φανέλα της Εθνικής για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που μάζεψε παράλληλα 9 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ. Από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Νικ Καλάθης (7ασ., 5ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79