16.9°C17.3°C
3 BF 48%
Σκάκι / Τίτλοι, νόρμες και μετάλλια για τη νεότερη σκακιστική γενιά

Εκατοντάδες παιδιά στο Παγκόσμιο Νεανικό Πρωτάθλημα Ράπιντ της Ρόδου

Εικόνα από πρώιμο σκακιστικό καλοκαίρι δημιούργησαν οι πολλές και ποικίλες εκδηλώσεις που οργανώθηκαν κατά τη διάρκεια των διακοπών του Πάσχα. Οι Πανευρωπαϊκοί Μαθητικοί και τα Παγκόσμια Νεανικά Γρήγορου Σκακιού στη Ρόδο, οι διεθνείς αγώνες στην Κρήτη και τα ενδιαφέρονται τουρνουά στην Αττική και στη Θεσσαλονίκη συνέθεσαν ένα όμορφο σκακιστικό καμβά με πρωταγωνιστές νέους και νέες. Εκτός συνόρων, χαρήκαμε τη νόρμα διεθνούς μετρ του

16χρονου Νίκου Κούτλα (Σ.Ο. Καβάλας), ο οποίος πρώτευσε σε κλειστό τουρνουά στη Σερβία με 7 σε 9 (απόδοση 2452, κέρδος 45 μονάδες Έλο).

Πρωταθλητής Ελλάδας στους Νέους έως 18 ετών αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μακρίδης της Ευβοϊκής Ε.Σ. με 7,5 βαθμούς σε 9 παρτίδες. Ακολούθησαν με 6,5 οι Ν. Δριτσέλλας, Στ. Μαγκαλάκης, Δ. Στεφάνου, Χρ. Κράλλης και Ν.-Π. Γαλάνης. Πρωταθλήτρια Νεανίδων είναι η Ελένη Αποστολίδου του Πανελληνίου Γ.Σ. με 7 στα 9. Στις δύο επόμενες θέσεις με 6,5 η Α. Τσαπάκη και η Ι.-Α.Καβακοπούλου. Στους αγώνες που φιλοξενήθηκαν στην Καβάλα αγωνίστηκαν 80 αγόρια και κορίτσια.

Σκακιστικό Φεστιβάλ Ρόδου

Την καλύτερη εμφάνιση από τους Έλληνες στο Μαθητικό Πρωτάθλημα Ευρώπης πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Σταθάτος (Ιππότης Ρόδου) στην ηλικιακή κατηγορία έως 13 ετών, κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο με 4,5 βαθμούς σε 9 παρτίδες. Καλύτερη από τα κορίτσια ήταν η Σαββίνα Αμεμογιάννη (ΣΠΖ Κέρκυρας), η οποία κατέλαβε την 4η θέση (Κ11) με 6 σε 9. Τα σκορ των άλλων παικτών μας με ποσοστό επιτυχίας από 50% και άνω (σε παρένθεση η ηλικιακή κατηγορία): Δ. Πισσαδάκη (Κ11) 5,5/9, Π. Πατέλης (7) 5/9,  Αν. Δελιέζος (13), Γ.-Ι. Ρούσσος (13), Α.-Γ. Χούλης (13), Βιτωρούλη (Κ13) από 4,5 σε 9.

Στο Παγκόσμιο Ράπιντ Νέων (9 γύροι) διακρίθηκαν ο Γρ. Ταμιωλάκης (8) με 5,5, οι Στ. Μαρινίδης (12), Ορ. Κυριακίδης (12), Ε.-Κ. Κηρυττοπούλου (Κ8) με 5 και ο Ι. Κηρυττόπουλος (10) με 4,5. Στο Παγκόσμιο Μπλιτς Νέων διακρίθηκαν ο Στ. Μαρινίδης (12) με 5,5, ο Αλ. Σταθάτος (14) με 5 και ο Ορ. Κυριακίδης (12) με 4,5.

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Κύπριοι Ρ. Αντωνίου (14) με 5 βαθμούς στο Ράπιντ και 5,5 στο Μπλιτς και Κ. Σκουρουπάθης (8) με 5,5 βαθμούς στο Ράπιντ και 5 στο Μπλιτς. Τα περισσότερα μετάλλια στο Μαθητικό πήρε η πολυπληθής ομάδα της Τουρκίας (5 χρυσά, 6 αργυρά 5 χάλκινα) και στο Γρήγορο Σκάκι η Ουκρανία (6 χρυσά, 3 αργυρά 5 χάλκινα). Στο Rhodes Easter Cup πρώτευσε ο Ουκρανός Γκορόσκοβ με 7 σε 9. Πρώτος μεταξύ των Ελλήνων είναι ο Στ. Ρούσσος με 5,5.

Κρήτη, Αττική, Θεσσαλονίκη

Τις πρώτες θέσεις στο κλειστό τουρνουά Ηρακλείου «Fischer Memorial» κατέλαβαν με 7 στα 9  η 21 ετών Ινδή Βαϊσάλι και o 18 ετών Ισραηλινός Μίλικοβ. Και οι δύο σημείωσαν νόρμα γκραν μετρ. Την 3η θέση πήρε ο Σπ. Καπνίσης με 6 και ακολούθησαν ο 13 ετών Γάλλος Ματεριά (νόρμα διεθνούς μετρ) με 5,5, ο Ισπανός Κορνέεβ με 5 κ.ά. Στο κλειστό Tal Memorial πρώτευσε ο Πενγκ (Ουκρανία) με 7,5/9. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Γ. Μυλωνάκης με 6. Νικητής στο Όπεν Ηρακλείου ήταν ο Βρετανός Κλάρκ με απόλυτο σκορ (9/9). Από τους Έλληνες διακριθήκαν με 6 βαθμούς οι Μ. Βαγιωνάκης, Ι. Μαρής και Ν. Καζάκος. Στο β΄ γκρουπ πρώτευσε η 9 ετών Μ. Σεϊμένη με 6/7.

Στο διεθνές τουρνουά Χανίων «Μίκης Θεοδωράκης» ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με 7 στα 9 ο Ολλανδός Λινχάουτς, ο Βούλγαρος Μ. Πετρόβ, ο Ουκρανός Λαρκίν και ο Σπ. Ναούμ. Από 6,5 συγκέντρωσαν οι νεαροί Δ. Αλεξάκης, Ι. Εργαζάκης και Κ. Γεωργακόπουλος. Στο β΄ γκρουπ πρώτευσε ο εντεκάχρονος Ι. Ουζουνστεφανής με 7,5 σε 9.  Αγωνίστηκαν αθροιστικά 97 παίκτες από 11 χώρες.

Αγώνες αφιερωμένοι στη μνήμη του Αντώνη Βραγοτέρη πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη. Στο α΄ γκρουπ πρώτευσε ο Στ. Αργυρούδης με 6 σε 7 και ακολούθησαν με 5,5 οι Γ.-Α. Κουσκούτης, Μ. Καζάκος και Κ. Μπετσάκος. Πρώτος στο β΄ γκρουπ ο 13χρονος Κ. Καρακίτσος με 6 σε 7 (αθροιστικά 81 συμμετοχές).

Νικητές στο Πασχαλινό Όπεν του Chess Square Αμπελοκήπων αναδείχθηκαν ο Ν. Παναγόπουλος και ο Αιγύπτιος Τάμερ με 6 στα 7. Τρίτος ο Θ. Σίδερης με 5,5 (38 συμμετοχές).

Στο τουρνουά της Π.Σ. Περιστερίου «Α. Μπέλλος» νικητής αναδείχθηκε ο 13χρονος Δ. Κάσσιος με 6,5 σε 7. Δεύτερος ο Φ. Οικονομόπουλος με 6 και τρίτος ο Ν. Ζαβρακίδης με 5 (15 συμμετοχές).

Σκόνταψαν Κάρλσεν και Πραγκνανάντα

Ανατροπή στον τελευταίο γύρο του Oslo Esports Cup. Οι έως τότε πρωτοπόροι Κάρλσεν και Πραγκνανάντα ηττήθηκαν από τον Μαμεντιάροβ και τον Γκίρι αντιστοίχως και περιορίστηκαν στην 3η θέση. Πρώτος τερμάτισε ο Ντούντα και δεύτερος ο Λε Κουάνγκ Λιεμ.

Ντούντα (Πολωνία, 2750) - Μαμεντιάροβ (Αζερμπαϊτζάν, 2771)

1.δ4 Ιζ6 2.γ4 ε6 3.Ιζ3 δ5 4.Ιγ3 γ6 5.ε3 Ιβδ7 6.Βγ2 β6 7.γxδ5 εxδ5 8.Αδ3 Αβ7 9.0–0 Αε7 10.ε4 δxε4 11.Ιxε4 0–0 12.Ιxζ6+ Ιxζ6 13.Αη5 θ6 14.Αθ4 γ5 15.δxγ5 Αxζ3 16.ηxζ3 βxγ5 17.Παδ1 Ββ6 18.Πζε1 Αδ8 19.Αγ4 Ιθ5? [19...Ιθ7 20.Αη3 Αζ6]

20.Αxζ7+!  Ρxζ7 [20...Ρθ8 21.Αxδ8] 21.Βγ4+ Ρη6 22.Πε6+ Βxε6 23.Βxε6+ 1–0.

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Πρωταθλήτρια Κ.Δ. Μακεδονίας αναδείχθηκε η ομάδα της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας, η οποία αποκτά δικαίωμα συμμετοχής στους τελικούς αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής.

Ο Ιππότης Ρόδου επιβλήθηκε του Σ.Ο. Ικαρίας στις τρεις Αιγαιοπελαγίτικες διοργανώσεις (Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Παίδων - Κορασίδων) και θα εκπροσωπήσει το Αρχιπέλαγος στην Α΄ Εθνική, στα μπαράζ μεταξύ των κυπελλούχων, καθώς και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων - Κορασίδων.

Στον τελικό του Κυπέλλου ΗΠΑ ο Καρουάνα νίκησε τον Αρονιάν και στον τελικό Κυπέλλου Γυναικών η Κρας νίκησε την ραγδαία ανερχόμενη Άλις Λι.

Ο γκραν μετρ Σπύρος Σκέμπρης πρώτευσε στο τουρνουά μπλιτς κατά την έναρξη των εκδηλώσεων της Amateur Chess Organization που φιλοξενούνται στην Κω.

Αρχίζουν σήμερα τα Ομαδικά Νεανικά Αττικής στις ηλικιακές κατηγορίες 8, 10 και 14 ετών. Στις 15 Μαΐου αρχίζει το Ομαδικό Κύπελλο Αττικής (https://essnachess.gr/).

Διεθνές Τουρνουά θα πραγματοποιηθεί από 19 έως 23 Ιουνίου στην Αγριά Μαγνησίας (τηλέφωνο 6995994993, e-mail: [email protected]).

Ομαδικά Πρωταθλήματα: Πρωταθλήτρια Ισραήλ αναδείχθηκε η ομάδα Beer Sheva. Ολοκληρώνεται μεθαύριο στο Σότσι το Ομαδικό Πρωτάθλημα Ρωσίας. Η γερμανική Μπουντεσλίγκα πραγματοποιείται από 5 Μαρτίου έως 10 Ιουλίου με συμμετοχή 16 ομάδων και επικρατέστερη για τον τίτλο την Μπάντεν Μπάντεν.

Το Διηπειρωτικό Διαδικτυακό Σκακιστικό Πρωτάθλημα για Φυλακισμένους θα διεξαχθεί στις 13 και τις 14 Οκτωβρίου και θα συμπέσει με την Παγκόσμια Ημέρα Εκπαίδευσης στη Φυλακή.