19.9°C22.4°C
2 BF 52%
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας / Και οι έξι ήταν υπέροχοι

κολύμβηση

Την κορυφαία παρουσία όλων των εποχών σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας έκανε η ελληνική κολύμβηση στο Καζάν της Ρωσίας. Με αποστολή 6 αθλητών (τέσσερις άνδρες - δύο γυναίκες) κατέκτησε πέντε μετάλλια (1 χρυσό - 2 αργυρά - 2 χάλκινα), σημειώθηκαν 16 πανελλήνια ρεκόρ, όλοι βελτίωσαν επιδόσεις τους και η Ελλάδα βρέθηκε στην 7η θέση στο σύνολο των μεταλλίων και στην 8η με βάση τα χρυσά. Με αυτά τα πέντε μετάλλια η χώρα μας έφθασε τα 18 στην ιστορία του θεσμού.

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μεικτή (1.51.70) και υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε πάρει και το 2019, κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει στα 200μ. πεταλούδα, καθώς ο τελικός του αγωνίσματος πραγματοποιήθηκε την ίδια μέρα. Ως δεύτερο αγώνισμα επέλεξε τα 100μ. μεικτή και εκεί πήρε το αργυρό μετάλλιο (51.72), με πανελλήνιο ρεκόρ στον ημιτελικό (51.54). Μ’ αυτά τα δύο μετάλλια ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου έφθασε τα 9 μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ανδρών (4 χρυσά - 2 αργυρά - 2 χάλκινα) κι έγινε ο πρώτος  Έλληνας κολυμβητής από πλευράς συγκομιδής μεταλλίων σε μεγάλες διοργανώσεις, καθώς έφθασε τα 18 συνολικά (6 χρυσά - 7 αργυρά - 5 χάλκινα).

Μετάλλια σε διαδοχικό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κατέκτησε η  Άννα Ντουντουνάκη. Μετά το χρυσό στην 50άρα πισίνα στα 100μ. πεταλούδα, κατέκτησε το αργυρό στο ίδιο αγώνισμα στο Καζάν με πανελλήνιο ρεκόρ (56.35), αλλά και το χάλκινο στα 50μ. πεταλούδα με δύο πανελλήνια ρεκόρ (25.22 στον ημιτελικό, 25.09 στον τελικό). Η Ντουντουνάκη έφθασε τα 4 μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, καθώς είχε κατακτήσει και το χάλκινο το 2019 στα 100μ. πεταλούδα στη Γλασκώβη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που από φέτος ανήκει στον Παναθηναϊκό, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ και στα 100μ. μεικτή (1.01.13) στον προκριματικό, όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε μεγάλη διοργάνωση, αλλά δεν προκρίθηκε.

Το τρίτο χάλκινο μετάλλιο σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και το πρώτο του σε 25άρα πισίνα κατέκτησε και ο Απόστολος Χρήστου, που τερμάτισε τρίτος στα 100μ. ύπτιο με δύο πανελλήνια ρεκόρ (49.98 στον ημιτελικό, 49.87 στον τελικό), φθάνοντας τα 15 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις (4 χρυσά - 4 αργυρά - 7 χάλκινα). Ο Χρήστου συμμετείχε σε άλλους δύο τελικούς και πήρε την 5η θέση στα 50μ. ύπτιο με 23.04, με πανελλήνια ρεκόρ 22.87 στον ημιτελικό, 23.17 στον προκριματικό και την 7η θέση στα 100μ. ελεύθερο (46.91), με νέο πανελλήνιο ρεκόρ (46.66) στον ημιτελικό.

Τρία πανελλήνια ρεκόρ σημείωσε ο 20χρονος Δημήτρης Μάρκος, τα δύο στα 200μ. ελεύθερο (1.45.60 στον προκριματικό, 1.45.06 στον ημιτελικό) και ένα στα 800μ. ελεύθερο (7.48.84), αλλά δεν μπόρεσε να προκριθεί σε κάποιον τελικό. Το ίδιο συνέβη και με τη Μαρία-Θάλεια Δρασίδου, που βελτίωσε δύο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. πρόσθιο (30.69 στον προκριματικό, 30.62 στον ημιτελικό). Ο Μάρκος κατετάγη 15ος στα 400μ. ελεύθερο με 3.45.21, απειλώντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Νίκου Ξυλούρη (3.44.54 από το 2006), ενώ στα 100μ. πρόσθιο η Δρασίδου σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 1.08.23.

Η Εθνική ομάδα στα 4x50μ. μεικτή (Ανδρέας Βαζαίος ύπτιο - Μαρία Θάλεια Δρασίδου πρόσθιο - Άννα Ντουντουνάκη πεταλούδα - Απόστολος Χρήστου ελεύθερο) πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ (1.40.30) και πήρε την 9η θέση. Ο Βαζαίος, που αγωνίστηκε με κανονική εκκίνηση, έκανε ατομικό ρεκόρ με 23.60 και στα 50μ. ύπτιο.

Ο μόνος κολυμβητής μας που δεν σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ στο Καζάν ήταν ο Γιώργος Σπανουδάκης, που, όμως, από πλευράς χρόνων, έκανε τη μεγαλύτερη πρόοδο απ’ όλους στο Καζάν! Ο 27χρονος κολυμβητής μας πήρε την 7η θέση στα 100μ. μεικτή με 52.65 (ατομικό ρεκόρ με 52.36 στον ημιτελικό και 52.70 στον προκριματικό, με προηγούμενο 53.17), πήγε με 2.01.34 στα 200μ. μεικτή και συνέτριψε το ρεκόρ του με 1.57.17 στον προκριματικό και 1.56.07 στον ημιτελικό παίρνοντας την 9η θέση. Στα 50μ. ύπτιο είχε 24.36 και με 23.84 πήρε τη 13η θέση στον προκριματικό και τη 15η (24.03) στον ημιτελικό...