17.9°C20.2°C
2 BF 59%
Στέφανος Ντούσκος / Στα 24 χρόνια του χρυσός Ολυμπιονίκης

Στέφανος Ντούσκος

«Αλλού τα κακαρίσματα κι αλλού γεννάνε οι κότες!» Από άλλους περιμέναμε διακρίσεις και μετάλλια στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες κι άλλοι αναδεικνύονται μεγάλοι πρωταγωνιστές! Αν η ζωή του Γιάννη Αντετοκούνμπο γίνεται ταινία, το ίδιο εντυπωσιακό θα ήταν και ένα σενάριο με τα έργα και τις ημέρες του επίσης σεμνού «χρυσού» ολυμπιονίκη της κωπηλασίας Στέφανου Ντούσκου, σ’ ένα αγώνισμα, το μονό σκιφ, με το οποίο ασχολείται μόλις τα δύο τελευταία χρόνια!

Ο 24χρονος Γιαννιώτης κωπηλάτης είχε έως τώρα επιτυχίες, κυρίως στις διοργανώσεις ηλικιών, με διαφορετικούς παρτενέρ και σε διαφορετικά αγωνίσματα! Τελευταία του -προσωπική- επιτυχία ήταν η 4η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στις 11 Απριλίου στο Βαρέζε της Ιταλίας, ενώ είχε πάρει και το αργυρό μετάλλιο στο σκιφ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στην Ταρασότα των ΗΠΑ το 2019. Είχε αναδειχτεί και πρωταθλητής Ευρώπης Νέων το 2018, αλλά στο διπλό σκιφ, με παρτενέρ τον Χρήστο Στεργιάκα, στο Μπρεστ της Λευκορωσίας και την ίδια χρονιά είχαν έρθει πρώτοι στους Μεσογειακούς της Ταραγόνα.

Ο Ντούσκος στα 19 του χρόνια είχε ήδη αγωνιστεί και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με μια πρόκριση που είχε έρθει από το... παράθυρο, εξαιτίας θέματος ντόπινγκ, με αρνητική πρωταγωνίστρια τη Ρωσία. Η Ελλάδα μετείχε στην τετράκωπο ελαφρών βαρών και ο ύψους 1.87μ. Γιαννιώτης έκανε εξαντλητική δίαιτα προκειμένου να μην «κρεμάσει» την ομάδα, που τελικά πήρε την 6η θέση. Στο ίδιο πλήρωμα ήταν ι Παναγιώτης Μαγδάνης, ο Σπύρος Γιάνναρος και ο Γιάννης Πέτρου, με τον οποίον έγινε ζευγάρι ο Ντούσκος μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες και πήραν τον Αύγουστο του 2016 το ασημένιο μετάλλιο στη δίκωπο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων του Ρότερνταμ.

Άπιαστο το μετάλλιο

Ο Στέφανος Ντούσκος ταξίδεψε στο Τόκιο κρατώντας χαμηλούς τόνους, κάτι που κάνει και μετά τον θρίαμβό του: «Πίστευα πως κάποια στιγμή θα πάω στους Ολυμπιακούς. Μετά την έκτη θέση στο Ρίο, είπα πως πρέπει να βελτιωθώ. Μετά είχα στόχο τη συμμετοχή μου στον τελικό. Από τη στιγμή που το πέτυχα, όλοι μου έστειλαν τη θετική τους ενέργεια. Ο προπονητής μου (σ.σ.: Τζιάνι Ποστιλιόνε) μου είπε να έχω τρεις βάρκες πίσω μου, για να πάρω μετάλλιο. Στη διάρκεια της κούρσας πίστεψα πως μπορώ να πάρω και το χρυσό. Νωρίτερα πίστευα πως ήταν... άπιαστο το μετάλλιο, με τόσους καλούς αθλητές που είχα να αντιμετωπίσω».

Ένας τρίτος αναλυτής θα μπορούσε να διαπιστώσει πως ο Έλληνας κωπηλάτης, παρά το νεαρό της ηλικίας του, ήταν καθαρά ο καλύτερος. Πέτυχε τους δύο γρηγορότερους χρόνους σε όλη τη διαδικασία του μονού σκιφ (6.40.45 και 6.41.61), στον ημιτελικό απείλησε το ολυμπιακό ρεκόρ (6.41.34, του Νεοζηλανδού Μάχε Ντρισντέιλ από το 2016) και στον τελικό το κατέρριψε. Είχε τερματίσει εύκολα πρώτος στον προκριματικό (6.59.49) και χαλαρά δεύτερος στον προημιτελικό (7.12.77), πολύ μακριά από τον τρίτο Ιταλό Ντι Μάουρο (7.26.25).

Ο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Τόκιο, το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της ελληνικής κωπηλασίας και το τέταρτο συνολικά. Όλες οι προηγούμενες κατακτήσεις σημειώθηκαν στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών και στις δύο από τις τρεις πρωταγωνιστής ήταν ο τωρινός έφορος Εθνικών ομάδων Βασίλης Πολύμερος, που το 2004 στο Σχοινιά είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο, ζευγάρι με τον Νίκο Σκιαθίτη, και το 2008 το αργυρό στο Πεκίνο, με τον Δημήτρη Μούγιο. Το 2012 στο Λονδίνο ήταν οι Αλεξάνδρα Τσιάβου - Χριστίνα Γιατζιτζίδου που κρέμασαν το χάλκινο μετάλλιο στο λαιμό τους.

Συγχαρητήρια

Σε ανάρτησή του στο Twitter ο Αλέξης Τσίπρας έγραψε: «Χρυσός ολυμπιονίκης και ρεκόρ αγώνων ο Στέφανος Ντούσκος. Μας έκανε να νιώσουμε υπερηφάνεια, σε μια στιγμή που αυτό αποτελεί συλλογική ανάγκη. Συγχαρητήρια, Στέφανε. Σε ευχαριστούμε»...

ΥΓ.: Παρεμπιπτόντως, η πιο επιτυχημένη ομοσπονδία μέχρι στιγμής στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι η ΕΚΟΦΝΣ (Ελληνική Κωπηλατική Ομοσπονδία Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων), που ο Λευτέρης Αυγενάκης και τα παπαγαλάκια» του προσπάθησαν να την εμφανίσουν ως «αμαρτωλή», προκειμένου να προωθήσουν δικούς τους στη διοίκηση, αλλά -ευτυχώς- απέτυχαν...