9.9°C10.7°C
3 BF 100%
Euroleague / Επική ανατροπή και νίκη του Παναθηναϊκού στην παράταση

EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο ματς στο «Νίκος Γκάλης» στη φετινή Euroleague έκανε συγκλονιστική εμφάνιση για 25΄ και νίκησε με 86-83 την Αρμάνι Μιλάνο, αν και έχανε 22-42 στο 17’ και 29-46 στο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» έκαναν κακό ξεκίνημα κι όλα έδειχναν πως θα γνώριζαν μια ακόμη εύκολη ήττα, αλλά στο β΄ ημίχρονο μεταμορφώθηκαν. Το ξεκίνημα της αντεπίθεσης έκανε ο Μπέντιλ, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε τρεις κατηγορίες  (16π., 5 επιθετικά ριμπάουντ και 18β. αξιολόγηση), για να πάρουν τη σκυτάλη οι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης, που ροκάνισαν τη διαφορά. Η άμυνα του Παναθηναϊκού «έπνιξε» την ιταλική ομάδα και στην επίθεση ο Χεζόνια ισοφάρισε 1,8’’ από τη λήξη (70-70) για να πάει το ματς στην παράταση.

Ο Χεζόνια με τρίποντο πέτυχε το 73-70, αλλά στη συνέχεια έκανε το πέμπτο του φάουλ και αποβλήθηκε. Ο Παπαπέτρου με νέο τρίποντο πέτυχε το 81-73 και η διαφορά έφθασε και στους 10π. (85-75) μ’ άλλα δύο καλάθια του «απρόβλεπτου» Μακ. Στο φινάλε (11΄΄ από τη λήξη της παράτασης) ο Παναθηναϊκός λίγο ήθελε να πληρώσει την αστοχία του Γιώργου Παπαγιάννη στις βολές, αλλά ο Νταντόμε αστόχησε στο τρίποντο, όπως και ο Ταρζούσκι, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, για να τελειώσει το ματς 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/43 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 12/23 βολές, 44 ριμπάουντ (28 - 16), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 16/19 βολές, 39 ριμπάουντ (26 - 13), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη.