24 °C
21.2°C23.9°C
2 BF 43%
Ο ΠΑΟΚ το άξιζε και το πήρε!

Καμιά φορά μπορεί να μην έχεις τον τρόπο, να μην ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις, αλλά να έχεις τη θέληση. Αυτό αρκούσε, στην κατάμεση Τούμπα, για να επικρατήσει 2-0 ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς χρειάστηκε 30' για να ισορροπήσει το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό, που μπήκε δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ για να προηγηθεί. Όμως η συνέχεια ανήκε στον "δικέφαλο του Βορρά", που ανέβασε την πίεση στο β' ημίχρονο, πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε και σουτ στο δοκάρι. Δίκαιη η νίκη του ΠΑΟΚ, προβληματισμός στον Ολυμπιακό και "κύκνειο άσμα" για τον Μπέντο η αναμέτρηση.

Σημαντικά ματς και για την "ουρά" την 23η αγωνιστική. Η Λάρισα ήταν η μόνη που πήρε βαθμό από την τελευταία πεντάδα. Έχασε ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα Πασχαλάκης κράτησε το 1-1 με εκπληκτικές επεμβάσεις. Η Κέρκυρα νίκησε 2-1 στην Τρίπολη τον Αστέρα και τον έβαλε σε περιπέτειες, ενώ ο πάντα μαχητικός Ηρακλής έχασε στις καθυστερήσεις 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη (2-0) επί του Λεβαδειακού, που χωρίς λύσεις στην επίθεση κινδυνεύει άμεσα, ενώ χειρότερη απ' όλους στη ζώνη του υποβιβασμού είναι η Βέροια, που δέχθηκε πέντε γκολ στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό (5-0) και γλίτωσε από άλλα τόσα. Η Ξάνθη με καλή εμφάνιση σταμάτησε (1-0) το σερί του Πλατανιά στα Πηγάδια.