10.9°C12.4°C
0 BF 71%
Euroleague / Ανταγωνιστικός, αλλά έχασε ο Παναθηναϊκός στο Μόναχο

Eurokinissi Sports

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη διαδοχική του ήττα (76-71), μετά την περιπέτεια των παικτών του με τον κορωνοϊο, αλλά κοίταξε στα μάτια στο Μόναχο την τέταρτη της βαθμολογίας Μπάγερν.

Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί σε όλο το ματς, αλλά πλήρωσαν τα λάθη τους και την καταπληκτική εμφάνιση του Μπάλντουϊν, που το καλοκαίρι έφυγε ως αποτυχημένος από τον Ολυμπιακό και σήμερα πέτυχε 27 πόντους, με 34 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Ο Παναθηναϊκός, που κυριάρχησε στα ριμπάουντ,  προηγήθηκε 24-35, αλλά εκεί άρχισε η… αυτοχειρία με τον συνήθη ύποπτο Σέλβιν Μακ, που με τρεις διαδοχικές λάθος πάσες έδωσε τρία εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους. Το «καρέ» των λαθών συμπλήρωσε ο Καλαϊτζάκης, που μπήκε για να κάνει φάουλ 4΄΄ από τη λήξη του ημιχρόνου (ο Παναθηναϊκός είχε να δώσει ακόμη ένα), αλλά όχι μόνο "έχασε" τον Μπάλντουϊν, αλλά του έκανε και αντιαθλητικό φάουλ στο εύστοχο τρίποντο, για να τελειώσει το ημίχρονο 36-35 μ’ ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων σε 1,5 λεπτό!

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου η Μπάγερν προηγήθηκε 47-40, αλλά ο Παναθηναϊκός παίρνοντας πολλές βοήθειες από τον πάγκο του, προηγήθηκε και πάλι 57-59 στο 31΄. Σ’ αυτό το σημείο ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του ο ασταμάτητος Μπάλντουϊν, που σε συνδυασμό με την αστοχία του Παναθηναϊκού στις βολές (17/28) και τα λάθη (5 κι ο Σαντ Ρος) έκριναν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Γουάιλερ Μπαμπ 2, Μπάλντουιν 27 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Κράμερ, Σίλεϊ, Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Τσίπσερ 7 (1), Γκιστ 5, Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα), Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Χεζόνια 14 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ 5 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6, Μπέντιλ 8 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά  Μπάγερν: 20/40 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 30 ριμπάουντ (24-6), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού: 21/36 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 17/28 βολές, 38 ριμπάουντ (27-11), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ.