4.9°C11.8°C
0 BF 100%
Euroleague / Nέα ήττα, παρά την υπερπροσπάθεια ο Ολυμπιακός

Eurokinissi Sports

Την ανατροπή του… αιώνα πήγε να κάνει ο Ολυμπιακός, αλλά τελικά γνώρισε την έκτη διαδοχική ήττα με 75-74 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν με 25π.διαφορά (26-51) στην αρχή του β΄ ημιχρόνου, αλλά με την αγωνιστική «τρέλα» του Μακίσικ (πέτυχε 21π. στο β΄ημίχρονο) «γύρισαν» το ματς, όμως δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν μια επική ανατροπή.

Στο α΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 9-24 και 26-44. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 26-51, αλλά σ’ αυτό το σημείο ο Μακίσικ πέτυχε 9 διαδοχικούς πόντους, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 9-0 και άλλαξε τη ψυχολογία του αγώνα. Η ομάδα του Ιτούδη έβλεπε τον… εφιάλτη με τις ανατροπές του Ολυμπιακού στα μεταξύ τους παιχνίδια να επαναλαμβάνεται και δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα του α΄ ημιχρόνου. Στο 37΄ο Βεζένκοφ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (69-68) με τρίποντο, για να απαντήσει στην επόμενη φάση με τον ίδιο τρόπο ο Τζέιμς.

Στα 12΄΄ ο Πρίντεζης πέτυχε «γκολ φάουλ», αλλά δεν έβαλε τη βολή (74-73) και στα 2,7΄΄ ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Τζέιμς στο τρίποντο. Ο Αμερικανός ευστόχησε στις 2 από τις 3 βολές (74-75), αλλά στην επαναφορά ο Πρίντεζης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τρίποντο υπό πίεση.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Βεζένκοφ 14 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 4 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 24 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 10 (1), Τζέιμς 15 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 8, Κουρμπάνοφ 5, Έρικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/28 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29 - 10), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 13/20 βολές, 38 ριμπάουντ (29 – 9), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.