2 BF 74%
10 °C
10.2°C10.2°C
1 BF 74%
Προκριματικά Ευρωμπάσκετ 2022 / Συγκλονιστική νίκη της Εθνικής μας στην παράταση!

Eurokinissi Sports

Πολύ σπουδαία εμφάνιση έκανε στη Ρίγα η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ στον τελευταίο αγώνα των «παραθύρων» της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2022 και νίκησε με 97-94 στην παράταση τη γηπεδούχο Λετονία. Το ματς δεν είχε βαθμολογική σημασία, αφού η Εθνική μας είχε ήδη προκριθεί, αλλά οι Λετονοί ήθελαν μια νίκη γοήτρου μετά τον αποκλεισμό τους. Η τελική κατάταξη του ομίλου (νίκες – ήττες): Βοσνία/Ερζεγοβίνη 5-1, Ελλάδα 4-2, Βουλγαρία 2-4, Λετονία 1-5.

Η Εθνική μας έκανε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του ελληνικού μπασκετ σε επίπεδο αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων. Η Λετονία προηγήθηκε 51-37 λίγο τελειώσει το α΄ ημίχρονο και 69-54 στο 27΄,για να αρχίσει σ’ αυτό το σημείο μια επική αντεπίθεση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές, αρχικά ο Παπαδάκης, που με 3/3 τρίποντα «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε 75-75, ο Κατσίβελης που έκανε ηρωϊκή προσπάθεια ως οργανωτής και όχι μόνο, αλλά περισσότερο απ’ όλους ο Λίνος Χρυσικόπουλος, που σημείωσε το τρίποντο της ισοφάρισης  9΄΄ από τη λήξη του κανονικού αγώνα (82-82) και έκανε «τάπα» στον Φρεϊμάνις στα 4΄΄ από τη λήξη της παράτασης κι ενώ το σκορ ήταν 95-94 για την Ελλάδα, με τον Σαλούστρο να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ στη συνέχεια και να γράφει το τελικό 97-94 υπέρ της Εθνικής μας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 94-97

ΛΕΤΟΝΙΑ: Φρεϊμάνις 16 (1, Λόμαζ 5 (1), Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21 (3/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9 (2), Μέγιερς 13, Μέγιερις 3, Ζάγκαρς 6.

ΕΛΛΑΔΑ: Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Κατσίβελης 19 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαλούστρος 17 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14 (6/7 δίποντα), Μωραΐτης 2, Μουράτος 4 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Λετονίας: 20/39 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 37 ριμπάουντ (25 -12 ), 29 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/39 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 28/33 βολές, 29 ριμπάουντ (24 - 5), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη.