5.9°C9.6°C
0 BF 100%
Euroleague / Ήττα του Παναθηναϊκού, αλλά με αξιοπρέπεια

Eurokinissi

Σε αντίθεση με τον αγώνα πριν 48 ώρες κόντρα στη Ζενίτ, ο Παναθηναϊκός στάθηκε με αξιοπρέπεια στη Μόσχα, αλλά και πάλι δεν απέφυγε την ήττα (93-86) από την ΤΣΣΚΑ στο τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου στην Euroleague.

Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 16π. διαφορά (49-33) στο α΄ ημίχρονο και 74-61 στο 30΄.  Στην τελευταία περίοδο ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους (επιμέρους σκορ 19-25), αλλά ο χαρισματικός Κλάιμπερν με διαδοχικά τρίποντα δεν επέτρεψε την ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 91-86 στο 39΄, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω.

Η ομάδα του Κάτας «πλήρωσε» τον επιθετικό οίστρο του Φόγκτμαν στην πρώτη περίοδο (πέτυχε τους 11 από τους 15 πόντους του), τα αβίαστα λάθη, ειδικά του Σαντ Ρος, αλλά και τις κακές επιστροφές στην άμυνα. Στα θετικά του Παναθηναϊκού η ευστοχία του με 47% στα τρίποντα και η εμφάνιση του Σέλβιν Μακ, που έπαιξε στη Μόσχα, σε αντίθεση με τον Χεζόνια, που και πάλι δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 19 (3), Χίλιαρντ 7 (1), Ούκοφ 3 (1), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 7 (1), Φόγκτμαν 15 (1), Κλάιμπερν 18 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σενγκέλια 11, Κουρμπάνοφ 5 (1), Έρικ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 12 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (2 ασίστ), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νέντοβιτς 10 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 10 (1), Μήτογλου 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 8 (2), Σαντ Ρος 11 (3/6 τρίποντα, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 24/36 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 28 ριμπάουντ (21 - 7), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού: 18/30 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 5/8 βολές, 25 ριμπάουντ (17 - 8), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.