22.9°C24.0°C
3 BF 33%
ΤΕΝΙΣ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΟ OPEN / Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Πάθος, αλλά και ολύμπια ψυχραιμία και πάλι από τον Στέφανο Τσιτσιπά...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε βάλει ως προσωπικό στόχο για το 2019 να προκριθεί σ' έναν ημιτελικό σε γκραν σλαμ και το κατάφερε τον πρώτο μήνα του χρόνου στην πρώτη διοργάνωση! Ο Έλληνας τενίστας, μετά τον θρίαμβό του με τον "βασιλιά" Ρότζερ Φέντερερ, νίκησε και τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπατιστούτα Αγκούτ με 3-1 σετ και αύριο το πρωί (10.30 ώρα Ελλάδας) θα αναμετρηθεί στη Μελβούρνη με το νο2 της παγκόσμιας κατάταξης Ράφα Ναδάλ στον πρώτο ημιτελικό του Αυστραλιανού Open.

O Έλληνας τενίστας έδειξε για μια ακόμη φορά εκτός από τα αγωνιστικά και τεράστια ψυχικά χαρίσματα, καθώς έδειξε ανεπηρέαστος από τον "θόρυβο" που σήκωσε η νίκη του επί του Φέντερερ, αλλά διέθετε και τεράστια ψυχραιμία, όταν κάτι του πήγαινε "στραβά" στο χθεσινό ματς, που διήρκεσε 3 ώρες και 15 λεπτά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε το πρώτο σετ με 7-5, αν και ο 30χρονος αντίπαλός του του "έσπασε" μόλις στο ξεκίνημα του αγώνα το σερβίς. Ο Μπατιστούτα Αγκούτ πήρε το δεύτερο σετ με 6-4 κι ενώ προηγείτο με 4-2 στο τρίτο, βρέθηκε να χάνει τελικά από τον Έλληνα με 6-4. Το τέταρτο σετ (7-6) ήταν ισορροπημενο, αλλά ο Τσιτσιπάς ήταν καταπέλτης στο "τάι μπρέικ", που το πήρε με 7-2 και μαζί τη μεγάλη πρόκριση!

"Ζω το όνειρό μου. Νομίζω ότι είναι παραμύθι, αλλά είναι απλώς η αλήθεια. Όταν έλεγα στην αρχή της χρονιάς πως ένας από τους στόχους μου είναι να πάω στην ημιτελική φάση ενός γκραν σλαμ, νόμιζα ότι είμαι τρελός, αλλά νά που έγινε" δήλωσε ο Στέφανος μέσα από το τερέν μετά τη λήξη του αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς έγινε ο δεύτερος νεαρότερος σε ηλικία που προκρίθηκε σε ημιτελικό γκραν σλαμ μέτα τον Τζόκοβιτς το 2007 και ο μικρότερος που θα αγωνιστεί σε ημιτελικό του Αυστραλιανού Open από το 2003, όταν το είχε κάνει ο Αμερικανός Άντι Ρόντικ. Ο νεαρός Έλληνας έγινε ο πρώτος που νίκησε τον Αγκούτ μέσα στο 2019, αφού ο 30χρονος Ισπανός προερχόταν από ένα εντυπωσιακό σερί 9 νικών. Ο ίδιος ο Τσιτσιπάς συμπλήρωσε πέντε νίκες στο Αυστραλιανό Open, όλες με 3-1 σετ!

Ο Ράφα Ναδάλ είχε εύκολο έργο από την πλευρά του, καθώς λίγο αργότερα νίκησε με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2) τον Αμερικανό Φράνσις Τιεφό σε μόλις 1 ώρα και 47 λεπτά.