Απόλλων Πάτρας - Ολυμπιακός 63-93 / Άνετο διπλό για τους Ερυθρόλευκους
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΟΣΦΠ
(ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Χωρίς δυσκολία ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 93-63, στο πλαίσιο της Basket League, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο κρίσιμο παιχνίδι που ακολουθεί με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι για τη Euroleague.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν συγκεντρωμένοι από το ξεκίνημα, με το σκορ 7-0 στο 3′ ενώ στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς.

Η διαφορά, μάλιστα, μεγάλωσε κατά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου χάρη στα εύστοχα σουτ του Μήτρου Λονγκ (16-38 στο 13′), με τον Απόλλωνα, από την άλλη πλευρά, να παίρνει κάποιους πόντους από τον Μπλοντίν. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ρίξουν τη διαφορά ώστε να μην ξεφύγει εντελώς η κατάσταση και η αλήθεια είναι ότι τα κατάφεραν, όπως δείχνει και το 35-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Πατρινοί έκλεισαν καλά τη δεύτερη περίοδο και καλά μπήκαν και στην τρίτη, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο, γρήγορα όμως ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε ξανά, πήγε στο +15 (40-55) στο 24′ χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Παπανικολάου και στη συνέχεια ανέλαβε ο Κάνααν που «πυροβολούσε» συνεχώς, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-73.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93