0 BF 93%
Μουντιάλ 2022 / Πολωνία – Σαουδική Αραβία 2-0- Έσπασε το ρόδι ο Λεβαντόφσκι

Μουντιάλ- γκολ
BNSports.gr

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βάζει το παρθενικό του γκολ σε ματς του Μουντιάλ, η Πολωνία έκαμψε την αντίσταση της Σαουδικής Αραβίας (2-0) και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Η στιγμή ήταν ιστορική για τον Λέβα-γκολ, που πέτυχε το πρώτο του τέρμα σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο σταρ της Μπαρτσελόνα κλείδωσε το πολύτιμο τρίποντο και ξέσπασε σε κλάματα για το πρώτο του γκολ σε Μουντιάλ.

Η ομάδα του Μίχνιεβιτς ζορίστηκε αρκετά και λίγο έλειψε, να την… πατήσει όπως η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι. Πολλές οι φορές που οι Σαουδάραβες ώθησαν στα «σχοινιά» την Πολωνία, με τον Σέζνι να κατεβάζει ρολά. Ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους πραγματοποίησε απίθανη εμφάνιση, αποκρούοντας και πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ζιελίνσκι ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη για την παρέα του Λέβα, που την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει την «Αλμπισελέστε».

Στους τέσσερις πόντους η Πολωνία, στους τρεις η Σαουδική Αραβία, ενώ στις 21:00 είναι προγραμματισμένη και η μάχη της Αργεντινής με το Μεξικό.