2 BF 31%
Open Αυστραλίας / Δεν κατάφερε να μπει στον τελικό ο Τσιτσιπάς

Τσιτσιπάς
EPA/DEAN LEWINS

Δεν κατάφερε να διεκδικήσει το Australian Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος ηττήθηκε στο σημερινό ημιτελικό από τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ με 3-0 σετ (6-4, 6-2, 7-5). Ο Στ. Τσιτσιπάς εμφανίστηκε κουρασμένος μετά τη νίκη του επί του τον Ράφα Ναδάλ, στα προημιτελικά του τουρνουά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Μεντβέντεφ πήρε τη νίκη έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena και έφθασε στην 20η συνεχόμενη νίκη του. Με εντυπωσιακό σερβίς και τρομερή σταθερότητα, ο το No 4 της παγκόσμιας κατάταξης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μόνο για ένα μικρό διάστημα στα μέσα του 3ου σετ, έχασε την συγκέντρωση του. Ωστόσο, στο τέλος κατάφερε να φθάσει στη νίκη.

Ο Ρώσος πρωταθλητής πήρε την πρόκριση για το δεύτερο τελικό Grand Slam της καριέρας του, μετά το US Open το 2019, όπου είχε ηττηθεί από τον Ναδάλ, και την Κυριακή θα τεθεί αντιμέτωπος με τον «μόνιμο» πρωταθλητή τα τελευταία χρόνια στη Μελβούρνη, Τζόκοβιτς.

Αυτή θα είναι η 8η μεταξύ τους αναμέτρηση με τον Σέρβο να προηγείται 4-3 στις νίκες. Να σημειωθεί πως ο «Νόλε» είναι οκτώ φορές νικητής του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναγνώρισε την ανωτερότητα του Ντανιίλ Μεντβέντεφ στον σημερινό ημιτελικό. «Όλοι είδαν τι συνέβη εκεί έξω. Ήμουν συγκεντρωμένος στο παιχνίδι μου και εκείνος έδωσε ένα σόου. Ήταν ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ για τρία σετ στη σειρά».

«Είναι ένας παίκτης που έχει ξεκλειδώσει τα πάντα στο παιχνίδι. Το σερβίς του μου θυμίζει το σερβίς του Αϊσνερ. Έχει απίστευτο παιχνίδι από τη baseline, κάτι που τον κάνει πάρα πολύ δύσκολο παίκτη για να τον αντιμετωπίσεις. Ακόμα και αν επιστρέψεις το σερβίς του, δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα πάρεις τον πόντο. Πρέπει να δουλέψεις πολύ σκληρά για να το κάνεις. Είναι δύσκολο. Προφανώς δεν περίμενα να ήταν εύκολο, αλλιώς θα βρισκόμουν ακόμα στα Futures και όχι σ' αυτό το επίπεδο. Είναι όμως πολύ δύσκολος αντίπαλος και πιστεύω πως έχει δουλέψει πολύ σκληρά και αυτό τον έχει βοηθήσει. Παίζει πολύ έξυπνα και σε ξεγελάει μέσα στο παιχνίδι» ανέφερε ακόμη ο Τσιτσιπάς για τον Μεντβέντεφ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παραδέχθηκε ότι δεν θα μπορούσε να επαναλάβει την ανατροπή του προημιτελικού απέναντι στον Ράφα Ναδάλ, ακόμη κι αν κέρδιζε το τρίτο σετ. «Δε νομίζω να είχα την ενέργεια να επιστρέψω στο ματς. Όλο το ζήτημα ήταν τα πρώτα δυο σετ».