Euroleague / «Αξιοπρεπής» ήττα του Παναθηναϊκού από την ΤΣΣΚΑ
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Eurokinissi Sports

Σ’ ένα πολύ περίεργο παιχνίδι, με τη μία ομάδα να διαδέχεται την άλλη στην κυριαρχία στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 83-89 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο OAKA, καθώς είχε σαφώς λιγότερες λύσεις από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Τρεις φορές οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές στο σκορ και αντίστοιχες φορές ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, αλλά το μόνο που κατάφερε την τρίτη φορά είναι να μειώσει στους 6 πόντους τη διαφορά της ήττας.

Στο ξεκίνημα με 75% στα τρίποντα η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 5-18, για να «απαντήσει» ο Παναθηναϊκός 24-24. Με 4/4 τρίποντα του Χίλιαρντ η ρωσική ομάδα ξέφυγε 42-51 στο ημίχρονο και 42-53 στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, αλλά ο Παναθηναϊκός μ’  ένα σερι 10-0  πλησίασε 52-53, χωρίς όμως συνέχεια. Με επιμέρους σκορ 6-20 η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε 58-73, διαφορά που ήταν αρκετή για να πάρει τη νίκη, παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού στο φινάλε (επιμέρους σκορ 16-6 στα τελευταία 3,5 λεπτά).

Οι «πράσινοι», που έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ στο β’ ημίχρονο στη ρακέτα τους, δεν είχαν τους Όγκαστ και Μπέντιλ λόγω κορωνοϊού. Θα μπορούσαν περισσότερα, αν ο Σαντ-Ρος δεν βρισκόταν σε τόσο κακή επιθετικά μέρα (0/8 σουτ) κόντρα στην πρώην ομάδα του. Κορυφαίος και πάλι ο Νέντοβιτς, αξιόπιστος ο Μποχωρίδης και βελτιωμένοι οι Γουάιτ και Παπαγιάννης.

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού:  20/43 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25-9), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/32 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 21/28 βολές, 38 ριμπάουντ (25-13), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Μπολομπόι 6, Τζέιμς 10 (2), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1), Κλάιμπερν 15, Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοφ 6, Κουρμπάνοφ 5 (1).