Αήττητη πρώτη η Ελλάδα, παίζει με τη Σερβία
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

«Πέντε στα πέντε» για την Εθνική μας, που έχει πετύχει απόλυτα στους στόχους της στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας. Και χθες ήταν ανώτερη από την Αργεντινή, «τα χρειάστηκε» κάποια στιγμή, αλλά στο κρίσιμο τελευταίο τετράλεπτο έδειξε πάλι την κλάση της και νίκησε με 79-71.

Η Ελλάδα τερμάτισε βέβαια πρώτη στον όμιλο και την Κυριακή παίζει στη φάση των «16» με τη Σερβία, που χθες ηττήθηκε 89-73 από την αήττητη Ισπανία και πήρε την 4η θέση στον α' όμιλο. Η εθνική μας από την αρχή του ματς έδειξε τις διαθέσεις της. Με γρήγορο, αλλά όχι βιαστικό, μπάσκετ προηγήθηκε 17-9 στο 6' και έχοντας κορυφαίο στην πρώτη περίοδο τον Καλάθη (10π. σ' αυτό το διάστημα, 18π. σε όλο το ματς) ξέφυγε και με 12π. (28-16), με 11- 1 ριμπάουντ!

Ο Κατσικάρης έκανε τις πρώτες του αλλαγές στη συνέχεια (βγήκαν Μπουρούσης και Ζήσης) και οι Αργεντινοί βρήκαν την ευκαιρία και μείωσαν 28-31. Στη συνέχεια το πρώτο τρίποντο του Μπουρούση στο τουρνουά έκανε το 36-28, ενώ μια «βόμβα» του Ζήση στην εκπνοή του ημιχρόνου (ήταν και φάουλ) έγραψε το 44-33. Σ' αυτό το διάστημα η Ελλάδα είχε 6/9 τρίποντα!

Το β' μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική μας, που μ' ένα σερί 11-0 «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 19π. (52- 33), αλλά και πάλι οι Λατινοαμερικάνοι «απάντησαν» (56-46 και 60-50) για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 64-50. Στην τελευταία περίοδο μια απερισκεψία του κορυφαίου και χθες Γιάννη Μπουρούση παρά λίγο να τα «τινάξει» όλα! Δέχτηκε τεχνική ποινή 7' 30'' πριν από το τέλος και η Αργεντινή μείωσε με 5 συνεχόμενους πόντους 64-60, 66-63 στα 6' 10''και 68-70 στα 4' 25''. Σ' αυτό το σημείο η ελληνική ομάδα βρήκε πάλι την ψυχραιμία της και με καλή άμυνα έκανε ένα σερί 7-0 και «καθάρισε» το ματς (77-68 1,5 λεπτό πριν από το τέλος).