13 °C
13.4°C13.5°C
1 BF 64%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Συντριβή του Ολυμπιακού στο Κάουνας

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις ήττες, και μάλιστα με συντριβή 94-69 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν πολύ κακή εμφάνιση, σε αντίθεση με την ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Ζαλγκίρις πήρε το προβάδισμα μ’ ένα σερί 9-0, μετά το αρχικό 4-7 του Ολυμπιακού, και ξέφυγε με 34-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθια των πρώην "πράσινων" Λεκαβίτσιους και Ρότζερς (3/4 τρίποντα). Με τον Σπανούλη άστοχο από τα 6,75μ. (1/6 στο α' ημίχρονο), ο Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις από τους Βεζένκοφ και Ρότσεστι, μειώνοντας μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (46-37).

Ενώ το σκορ ήταν 57-44 ο Σπανούλης αποχώρησε στα αποδυτήρια τραυματισμένος και η Ζαλγκίρις αμέσως μετά ανέβασε τη διαφορά στους 24π. (69-45) στο 29'. Ο Ολυμπιακός μείωσε 77-62 στα 6' 30'' πριν από τη λήξη, αλλά ακολούθησε ένα γρήγορο 8-0 (85-62), που "τελείωσε" το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 69-48, 94-69.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Γουόκαπ 12 (2), Ρίβερς 12 (4/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 11 (5/5 σουτ), Χέιζ 2, Βένσκους, Γιανκούνας 1, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 7 (6 ασίστ), ΛεΝτέι 7 (6 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 6 (1), Μπάλντγουιν 9 (3 ασίστ), Πολ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 3 (1/6 σουτ), Ρούμπιτ 10 (1), Έλις 4.

* Στη Μόσχα η Αναντολού Εφές (20-3) επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στην κανονική περίοδο και νίκησε 80-82 την ΤΣΣΚΑ (16-7) έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα.