Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Άλμπα!

Νίκησε με 99-80 μέσα στο Βερολίνο...

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο και συνέτριψε 99-80 την Άλμπα σημειώνοντας την τέταρτη νίκη του σε 10 αγώνες. Έκανε "μαγικό" ξεκίνημα και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε 11-25 στο 8' έχοντας εξαιρετική ευστοχία (7/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα).

H συνέχεια ήταν το ίδιο καλή, με τους "ερυθρόλευκους" να αυξάνουν τη διαφορά στους 18π. (17-35) στο 12', με τον Πρίντεζη να έχει 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο, και στους 21π. (30-51) στο 18', για να τελειώσει το ημίχρονο 38-55, με τον Ολυμπιακό να έχει 15/19 δίποντα και 6/12 τρίποντα!

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 5-14 για τον Ολυμπιακό και η διαφορά "εκτοξεύθηκε" στους 26π. (43-69). Σ' αυτό το σημείο αντέδρασε η Άλμπα, μείωσε 57-71, αλλά μ' ένα ακόμη τρίποντο του Πρίντεζη το δεκάλεπτο τελείωσε 57-76. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 14π. (65-79), αλλά στο τέλος... παραδόθηκαν! Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 26π. (73-99), για να ολοκληρωθεί το ματς 80-99.

Δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάντερ, Ρότσεστι 5 (1), Μπάλντγουιν 6, Πολ 12 (4/7 τρίποντα), Κόνιαρης 7 (1), Σπανούλης 11 (2), Μιλουτίνοφ 8, Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 12 (2), Ρούμπιτ 16 (1), Ριντ 2.

Σήμερα Μπάγερν - Παναθηναϊκός

Με ανεβασμένο το ηθικό μετά τη νίκη στο Κάουνας, αλλά και λόγω της επιστροφής του Ρικ Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός παίζει σήμερα (9.30 μ.μ.) στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν, εκεί που δεν τα κατάφερε την Τρίτη ο Ολυμπιακός.

* Tα άλλα σημερινά ματς: 9.45 μ.μ. Βιλερμπάν - Φενέρμπαχτσε, 10 μ.μ. Μπαρτσελόνα - Μακάμπι, Μπασκόνια - Ζενίτ, Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ.

* Προχθές: Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 89-63, Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-70. Χθες: Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 59-61.