6.9°C10.2°C
0 BF 93%
MΠΑΣΚΕΤ - ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ U18 / Ελλάδα - Ισπανία για μια θέση στον τελικό

To δρόμο προς την κορυφή δείχνει ο Νίκος Ρογκαβόπουλος...

Η Ελλάδα χρειάστηκε να πάει το ματς στην παράταση για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λιθουανίας και να προκριθεί στην τετράδα του Ευρωμπάσκετ U18 για πρώτη φορά μετά το 2015. Τότε κατέκτησε και το τελευταίο της χρυσό μετάλλιο, πάλι στην ίδια διοργάνωση, που είχε διεξαχθεί κι εκείνη στον Βόλο!

Ο δρόμος για την κατάκτηση ενός μεταλλίου είναι ανοιχτός, ειδικά μετά και τον αποκλεισμό της Γαλλίας από την Τουρκία. Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει σήμερα (9.15 μ.μ., EPTsportsHD) την Ισπανία, ενώ νωρίτερα (7 μ.μ.) θα γίνει ο πρώτος ημιτελικός μεταξύ της Τουρκίας και της Σλοβενίας, ομάδας που είχε νικήσει η Ελλάδα στη φάση των ομίλων. Η Εθνική μας χρειάζεται να πάρει ένα από τα δύο ματς που απομένουν για να κατακτήσει μετάλλιο κι αν νικήσει και στα δύο αυτό θα είναι το χρυσό...

Το ματς με τη Λιθουανία ήταν κακό ποιοτικά, αλλά συγκλονιστικό στην εξέλιξή του. Οι δύο ομάδες άλλαξαν το προβάδισμα 26 φορές και καμία δεν προηγήθηκε με μεγαλύτερη των 7 πόντων διαφορά. Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο αρχηγός της Εθνικής μας, για τον οποίο η FIBA έγραψε στο Twitter: "Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος κουβάλησε το έθνος στις πλάτες του απόψε"!

Ο γκαρντ/φόργουορντ, με συμμετοχές στην πρώτη ομάδα της ΑΕΚ οδήγησε την Ελλάδα στη νίκη-πρόκριση με 25 πόντους (6/16 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/8 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Επίσης πέτυχε τα κρισιμότερα καλάθια στο τέλος του κανονικού αγώνα (στα 58'' μείωσε 54-53 και στα 7'' ισοφάρισε 55-55), ενώ είχε 6/6 βολές στην παράταση.

Στον αντίποδα, ο γιος του θρυλικού Σαρούνας, Αουγκούστας Μαρτσιουλιόνις, ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του προημιτελικού της Λιθουανίας με την Ελλάδα, καθώς έχασε και τα 13 σουτ που επιχείρησε (0/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα), συμπεριλαμβανομένου και του επίδοξου λέι-απ της νίκης (δέχτηκε κόψιμο) στο τέλος του κανονικού αγώνα. Πάντως δεν ήταν αυτός η αιτία που η ομάδα του είχε μόλις 3/32 τρίποντα!