ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-2 / Τα έφερε τούμπα ο δικέφαλος του Βορρά και παρέμεινε κορυφή

Οι δύο «δικέφαλοι» αγωνίστηκαν για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, με στόχο τη νίκη στην προσπάθεια που καταβάλλουν για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο 20λεπτο η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο επικίνδυνος όταν βρίσκει χώρους στην κόντρα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα η «Ένωση» πήρε το προβάδισμα με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος σε μία γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και με συρτό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κοτάρσκι, κάνοντας το 1-0 στο 30΄.  Εκστασιασμένος ο Σέρβος στον πανηγυρισμό του κουτούλησε την κάμερα της μετάδοσης κατά τους πανηγυρισμούς.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ο Κεντζιόρα αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο με μία αναγκαστική αλλαγή,καθώς ο Λιβάι Γκαρσία λόγω  τραυματισμού έμεινε στα αποδυτήρια, με τη θέση του να την παίρνει ο Πόνσε.

Στο 49′ αιφνιδιάζοντας τους πάντες ο Άμραμπατ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έκανε το 2-0. Ο Μαροκινός εκτέλεσε χαμηλά συρτά, πιάνοντας εξαπίνης τον Κοτάρσκι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ μείωσε στο σκορ σε 2-1. Ο Κωνσταντέλιας επέμεινε, βρήκε την κατάλληλη στιγμή τη σωστή πάσα και ο Μπάμπα Ράχμαν εκτέλεσε με συρτό σουτ τον Αθανασιάδη.

Στο 87′, ο Μάνταλος δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς εκτέλεσε κόρνερ, με τον Μουκουντί να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε για την επιμονή του στο 89′, όταν από φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίφκοβιτς στη μεσαία γραμμή, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, ο Μπάμπα από τα αριστερά έβγαλε νέα σέντρα και ο Οζντόεφ με δύσκολη προβολή και πεσμένος στο έδαφος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 2-2. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR και δεν εντοπίστηκε κάποια παράβαση.

Στο 95ο λεπτό, ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Πόνσε βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να βρει τη μπάλα με τακουνάκι, αλλά αυτή πέρασε άουτ.

Γκολ: 30′ Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), Άμραμπατ (ΑΕΚ), 59′ Μπάμπα (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Μουργκ (ΠΑΟΚ), Μεϊτέ (ΠΑΟΚ), Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), Σιμάνσκι (ΑΕΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον – Γκαρσία (46′ λ.τ. Πόνσε), Πινέδα.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ότο (59′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα – Μεϊτέ, Σβαμπ – Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας – Τόμας (59′ Σαμάτα)

Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ (Γερμανία) Α’ Βοηθός: Κρίστιαν Γκίτελμαν (Γερμανία) Β’ Βοηθός: Στέφαν Λουπ (Γερμανία) 4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης VAR: Ντίνγκερτ Κρίστιαν (Γερμανία) AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ