Ολυμπιακός – ΑΕΚ / Εισβολή οπαδών και σοβαρά επεισόδια μετά το τέλος του αγώνα

Από σοβαρά επεισόδια στιγματίστηκε ο αγώνας Ολυμπιακός – ΑΕΚ καθώς με το σφύριγμα της οπαδοί του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν απειλητικά προς τους διαιτητές.

Η μεγάλη ένταση προκλήθηκε αμέσως μετά το γκολ του Μάνταλου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό 3-1 για την Ένωση.

Η πλευρά των «ερυθρολεύκων» διαμαρτύρονταν ήδη έντονα για το πέναλτι που είχε δοθεί νωρίτερα υπέρ των «κιτρινόμαυρων» και μέσω αυτού ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα με 2-1.

(EUROKINISSI/ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ)

Μάλιστα και ο Βαγγέλης Μαρινάκης είχε κατέβει στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτύρονταν προς τους ρέφερι. Προς στιγμήν τα πνεύματα ηρέμησαν όμως μετά το 1-3 οι παίκτες της Ένωσης, όπως και ο πάγκος της, δέχθηκαν από την εξέδρα αντικείμενα και από εκείνη τη στιγμή και ως το φινάλε δεν παίχθηκε μπάλα. Ο ρέφερι Ντάβιντε Μάσα που είχε υποδείξει επτά λεπτά καθυστερήσεων σφύριξε τη λήξη στα πέντε, αφού οι γηπεδούχοι -μέλη της αποστολής και παράγοντες-διαμαρτύρονταν έντονα, ενώ ορισμένοι πετούσαν και μπάλες.

Η κατάσταση ξέφυγε αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού ρέφερι ορισμένοι φίλοι του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν απειλητικά προς τη φυσούνα.