2 BF 58%
Μίλτος Τεντόγλου / Στην τελική τριάδα για κορυφαίος αθλητής στην Ευρώπη

ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ
EUROKINISSI/ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Μίλτος Τεντόγλου ο οποίος φέτος πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν έχοντας σταθερά άλματα πάνω από τα 8,30 μ., ενώ σε δύο σπουδαίους αγώνες, το Παγκόσμιο κλειστού και το Ευρωπαϊκό ανοιχτού ολοκλήρωσε με επίδοση πάνω από τα 8,50 μέτρα, βρίσκεται στους τρεις φιναλίστ και διεκδικεί τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της Ευρώπης για το 2022.

Όπως γνωστοποίησε η Ευρωπαϊκή ομοσπονδία στίβου στην τελική τριάδα των Ανδρών βρίσκεται ο Έλληνας άλτης του μήκους μαζί με τον Σουηδό Μόντο Ντουπλάντις (επί κοντώ) και τον Νορβηγό Γιάκομπ Ινγκεμπρίτσεν (1.500 μ./5.000 μ.).

Ο Τεντόγλου με την εξαιρετική του εμφάνιση το 2022, αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου στον κλειστό στίβο στο Βελιγράδι, κατέκτησε τη 2η θέση στο παγκόσμιο ανοιχτού στο Γιουτζίν ενώ στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό στίβο στο Μόναχο, με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 8.53μ. και νίκησε στο Diamond League.

Η ανακοίνωση για τον κορυφαίο αθλητή της Ευρώπης θα γίνει στις 22 Οκτωβρίου, στο Γκαλά της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας στο Ταλίν της Εσθονίας.

Εκτός τριάδας η Ντρισμπιώτη, εντός στις ανερχόμενες η Τζένγκο

Η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Στίβου ανακοίνωσε σήμερα και την τελική τριάδα των υποψηφίων στις γυναίκες στην οποία δεν συμπεριλαμβάνεται η Αντιγόνη Ντριμπιώτη, παρά το γεγονός ότι κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου και την τέταρτη θέση στο Παγκόσμιο του Όρεγκον και είχε μία εντυπωσιακή σεζόν.

Τον τίτλο στις γυναίκες διεκδικούν η Ολλανδή αθλήτρια των 400 και των 400 μέτρων με εμπόδια, Φέμκε Μπολ, η Ουκρανή άλτρια του ύψους, Γιαροσλάβα Μάχουτσικ, και η Βελγίδα αθλήτρια του επτάθλου, Ναφισάτου Τιάμ.

Στην τελική τριάδα της κορυφαίας ανερχόμενης αθλήτριας είναι και η Ελίνα Τζένγκο.