Απόλλων Πάτρας / Ξανά στη Basket League

Ο Απόλλων Πάτρας νίκησε 70-63 τον Ολυμπιακό Β΄ στο ντέρμπι της Α2, που θα καθόριζε τον πρωταθλητή της κατηγορίας και το ποιος θα αγωνίζεται στη νέα περίοδο στην Basket League, επιστρέφοντας στη μεγάλη κατηγορία μετά από 4 χρόνια. Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει τώρα την άνοδο μέσω της διαδικασίας των πλέι οφ.

Η ομάδα της Πάτρας κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43-29) και βρήκε την ψυχική δύναμη να αντιδράσει όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 41-48 στην τρίτη περίοδο.

Με επιμέρους σκορ 10-2 πήρε το προβάδισμα με 51-50 και στο τελευταίο δεκάλεπτο το διεύρυνε τη διαφορά με «εύκολα» καλάθια μετά από κλεψίματα, αλλά εξαιρετικό τον «πύργο» Διαμαντάκο (24 π.), παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 4 φάουλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μελισσαράτο, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχοι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 67-59 με τρίποντο του Αγγέλου 3,5 λεπτά από τη λήξη, ο Ολυμπιακός Β΄ μείωσε 67-63, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β': (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3, Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.