12.9°C16.3°C
0 BF 100%
Ρολάν Γκαρός / Ιστορικές στιγμές

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Τις καλύτερες στιγμές στην ιστορία του αθλήματος ζει το ελληνικό τένις στο φημισμένο τουρνουά Ρολάν Γκαρός του Παρισιού. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς για πρώτη φορά στην καριέρα του αγωνίζεται σήμερα σ’ έναν τελικό γκραν σλαμ και η Μαρία Σάκκαρη κι αυτή για πρώτη φορά έφτασε μέχρι τα ημιτελικά.

Για να παίξει στον τελικό ο Τσιτσιπάς απέκλεισε την Παρασκευή τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (νο6 στον κόσμο) με 3-2 σετ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3), με εξαιρετικό τένις στα δύο πρώτα σετ και στο κρίσιμο πέμπτο. Έδειξε χαρακτήρα μεγάλου παίκτη, καθώς έκανε «break» στην αρχή του πέμπτου σετ και στη συνέχεια δεν άφησε τον Ζβέρεφ να «απαντήσει» και πήρε game που έχανε με 0-40! Το «κερασάκι στην τούρτα» ήταν ο άσος στον τελευταίο πόντο, που του έδωσε τη νίκη και τη μεγάλη πρόκριση.

Στα προημιτελικά ο Έλληνας τενίστας είχε νικήσει σαφώς πιο εύκολα το νο2 στον κόσμο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, που μέχρι την Τετάρτη ήταν ο «κακός του δαίμονας». Ο Στέφανος νίκησε τον Ρώσο με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5). Με την πρόκριση στον τελικό ο Τσιτσιπάς κάνει και ρεκόρ καριέρας, καθώς θα βρεθεί στο νο4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Για να φτάσει η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά απέκλεισε τις δύο φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης και τις δύο με 2-0 σετ! Στη φάση των «16» επικράτησε της Αμερικανίδας Σοφία Κένιν (νο5) με 6-1,6-3 και στων «8» της περσινής νικήτριας Πολωνέζας Ινγκα Σφόντιεκ (νο8) με 6-4, 6-4. Πιο δύσκολα είχε προκριθεί από τη φάση των «32», όπου νίκησε με 2-1 σετ την Βελγίδα, νο15 στον κόσμο, Ελίζ Μερτένς (7-5, 6-7, 6-2).

Στον ημιτελικό η Μαρία Σάκκαρη ήθελε έναν... πόντο για να πάει κι αυτή στον τελικό! Η Ελληνίδα τενίστρια υπέκυψε στην Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα στην... παράταση του πέμπτου σετ (7-5, 4-6, 9-7), αν και προηγήθηκε 5-3 στο τρίτο σετ και έφτασε σε match point. H αντίπαλός της, νο33 στον κόσμο, «έσωσε» το ματς, απέκτησε καλύτερη ψυχολογία κι αφού ισοφάρισε 6-6, πήρε τελικά τη νίκη με 9-7.

Για τη Μαρία Σάκκαρη ήταν μια μεγάλη ευκαιρία ακόμη και να κατακτήσει το Ρολάν Γκαρός, καθώς στον άλλο ημιτελικό η «άγνωστη» Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα νίκησε 2-0 σετ την επίσης «αδύναμη» Σλοβένα Ταμάρα Ζίντανσεκ (7-5. 6-3). Δηλαδή, στον τελικό του Ρολάν Γκαρός προκρίθηκαν δύο τενίστριες που βρίσκονταν στην κατάταξη κάτω από τη Μαρία Σάκκαρη (παραμένει στο νο18)!

Με την πορεία της στο Ρολάν Γκαρός η Σάκκαρη κατέρριψε το ρεκόρ της Λένας Δανιηλίδου, που είχε τρεις παρουσίες μέχρι τις "16" σε γκραν σλαμ.