4 BF 82%
Τσιτσιπάς / Στους «4» του τουρνουά στο Ρότερνταμ

Τσιτσιπάς
EPA/KOEN SUYK

Στα ημιτελικά του τουρνουά του Ρότερνταμ προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, απέναντι στον Κάρεν Κατσάνοφ, παρότι βρέθηκε δύο φορές «με την πλάτη στον τοίχο».

Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, ξεπερνώντας τον Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Ρώσος τενίστας (Νο 21 στον κόσμο) αιφνιδίασε τον Έλληνα πρωταθλητή, έκανε νωρίς break και πήρε το πρώτο σετ με 6 - 4. Ωστόσο ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο σετ, προήγούμενος με 5-0 και τελικά το κέρδισε με 6-3.

Στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, ο Κατσάνοφ πήρε προβάδισμα 3-1 με break, αλλά ο Στέφανος απάντησε αμέσως και επανέφερε την ισορροπία. Ο Ρώσος προηγήθηκε 5-4, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε, «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και τελείωσε το ματς με 4-6, 6-3, 7-5, μετά από 2 ώρες και 42 λεπτά.

Στα ημιτελικά, ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει το απόγευμα του Σαββάτου στις 16:00 τον Ρώσο Αντρέι Ρουμπλιόφ (Νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη και 4 στο ταμπλό του τουρνουά) ο οποίος επικράτησε του Γάλλου Ζερεμί Σαρντί (Νο 64 στον κόσμο).

Το Ρουμπλιόφ επικράτησε πιο δύσκολα του αναμενόμενου, μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά, με 2-1 σετ (7-6(2), 6-7(2), 6-4) επί του Ζερεμί Σαρντί.

Στις αναμετρήσεις μεταξύ Τσιτσιπά και Ρουμπλιόφ υπάρχει απόλυτη ισορροπία, με το σκορ να είναι στο 2-2. Ο Τσιτσιπάς έχει επικρατήσει στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις τους (Roland Garros και ATP Finals 202), ενώ ο Ρώσος νίκησε στον α' γύρο του US Open 2019 και στον περσινό τελικό του Αμβούργου.

Ο Ρουμπλιόφ βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση από τις αρχές του 2020 και είναι χαρακτηριστικό ότι τρέχει από τότε ρεκόρ 52-11, έχοντας, μάλιστα, κατακτήσει και 5 τίτλους. Το φετινό του ρεκόρ είναι 12-1 και έχει ηττηθεί μόνο από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στην προημιτελική φάση του πρόσφατου Australian Open.