Προολυμπιακό πόλο γυναικών / Εκτός Ολυμπιακών Αγώνων οι Ελληνίδες

Το όνειρο της συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κράτησε μόνο για ένα ημίχρονο για την Εθνική μας ομάδα γυναικών, που στον ημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά ηττήθηκε 7-4 από την Ολλανδία, κάνοντας πολύ άσχημη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτριες του Τεό Λοράντου μπήκαν καλά στο ματς, προηγήθηκαν 3-1 και 4-3 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Έχασαν πολλές ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα γκολ στην παίκτρια παραπάνω κι αυτό τους έγινε… εφιάλτης στο δεύτερο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα δεν πέτυχε γκολ μέχρι το τέλος και ολοκλήρωσε τον αγώνα με το απίστευτο 0/10 με παίκτρια παραπάνω.

Οι Ολλανδέζες, που επιστρέφουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 2008, όταν είχαν κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Πεκίνο, είχαν 2/6 προσπάθειες στην παίκτρια παραπάνω, πολύ καλή την τερματοφύλακα Βίλεμτζ, ενώ ευστόχησαν και σ’ ένα πέναλτι στα πρώτα 15΄΄ του αγώνα.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 2-0, 2-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Βίλεμτζ, Μέχενς 3, Τζενέε, Βαν Ντερ Σλουτ 1, Γουλβς, Στόμφορστ, Ρόγκε, Σέβενιτς, Κέουνινγκ, Κούλχαας, Βαν Ντε Κράατς 2, Σλέέκινγκ 1, Κοέντερς.

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Τριχά, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μαργ. 1, Ξενάκη, Νίνου, Πάτρα, Κώτσια, Πλευρίτου Βασ., Πλευρίτου Ελ., Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.