Nations League / «Στραβοπάτησε» η Εθνική μας

Η Εθνική μας «πλήρωσε» την αδυναμία της να επιτυγχάνει με ευκολία γκολ και έμεινε στο 0-0 στο ΟΑΚΑ με το Κόσοβο. Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία στο α’ ημίχρονο να «καθαρίσει» το ματς, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα χαμένο πέναλτι, ενώ της ακυρώθηκε (σωστά) και γκολ του Παυλίδη ως οφσάιντ.

Στο 18’ η Ελλάδα κέρδισε αυστηρό πέναλτι σε τράβηγμα στον Λημνιό, αλλά ο Μούριτς απέκρουσε την εκτέλεση του Μπακασέτα, που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία, όπως στο 1-0 με τη Μολδαβία.

Το Κόσοβο απείλησε στις αρχές του β’ ημιχρόνου, αλλά ο Χατζηδιάκος απέκρουσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Πασαράδα. Στη συνέχεια η Εθνική μας «πολιόρκησε» την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει στο γκολ.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Σλοβενία συνέτριψε 4-0 εκτός έδρας τη Μολδαβία και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, έναντι 8 της Ελλάδας.