11.2°C11.9°C
3 BF 93%
Europa League / Νίκη και πρόκριση για την ΑΕΚ στην Ελβετία

Eurokinissi Sports

Χωρίς να πιάσει πολύ καλή απόδοση η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τη Σεν Γκάλεν στην Ελβετία και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League, σ’ ένα ματς υπό διαρκή βροχή.

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή στο α’ ημίχρονο και κράτησε το μηδέν στην άμυνα χάρη στις σωτήριες αποκρούσεις του Παναγιώτη Τσιντώτα με κορυφαία αυτή του 4ου λεπτού, όταν αποσόβησε αυτογκόλ του Ινσούα. Μοναδική ευκαιρία στο 32’ από κεφαλιά άουτ του Λιβάγια.

Στην επανάληψη η «Ένωση» ανέβασε την απόδοσή της. Στο 56’ και στο 60’ κεφαλιές του Μάνταλου και του Σβάρνα έφυγαν άουτ. Στο 70’ ο Ολιβέιρα, που δεν είχε φανεί στο ματς, πήρε την μπάλα κάτω από το κέντρο, έκανε κούρσα μπήκε στην περιοχή της Σεν Γκάλεν και τελικά πήρε πέναλτι από τον ομογενή Στεργίου, που τον ακολουθούσε. Στην εκτέλεση ο ίδιος ο Ολιβέιρα, με Άτι-Τσίγκι να αποκρούει αρχικά στη δεξιά του γωνία, αλλά τον παίκτη της ΑΕΚ να παίρνει το «ριμπάουντ» και να κάνει το 0-1.

ΣΕΝΤ ΓΚΑΛΕΝ: Άτι-Τσίγκι, Κράουτσι, Στεργίου, Φαζλίγι, Μουχέιμ, Κιντίγια, Γκέρτλερ, Ρουίζ (74’ Ριμπέιρο), Στίλχαρτ (74’ Γιουάν), Ντούα (62΄Γκαμπέρι), Γκιγεμενό.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (68’ Γκαρσία), Λιβάγια (90’ Σάκχοφ), Ολιβέιρα.

• Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη γερμανική Βόλφσμπουργκ, που νίκησε 2-0 την ουκρανική Ντέσνα.