ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΛΕΪ ΟΦ / Η Φενέρ συνέτριψε 79-61 τον Παναθηναϊκό

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμειναν "στα λόγια" και όχι μόνο δεν πήραν τη νίκη χθες στην Κωνσταντινούπολη, αλλά γνώρισαν τη συντριβή με 79-61. Η Φενέρμπαχτσε έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το "εισιτήριο" για το φάιναλ φορ, που θα γίνει στο "σπίτι" της, και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού "σκούπισε" με 3-0 τον Παναθηναϊκό. Είναι η τρίτη διαδοχική χρονιά που η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα βρεθεί στα τελικά της Ευρωλίγκα και μάλιστα με τρεις "σκούπες" στη σειρά, αλλά πρώτη φορά με ντεζαβαντάζ έδρας!

Ο Πασκουάλ ξεκίνησε με δίδυμο Καλάθη - Τζέιμς και κατάφερε να μην πετύχει πόντο σε 16,5 λεπτά συμμετοχής στο α' ημίχρονο ο Μπογκντάνοβιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 18-17 για τους γηπεδούχους, αλλά οι "πράσινοι" με 5 διαδοχικούς πόντους του Φελντέιν προηγήθηκαν 18-22. Σ' αυτό το σημείο ξεκίνησε το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού και η Φενέρ έκανε επιμέρους σκορ 19-6 εκμεταλλευόμενη τα τρίποντα του Ντίξον και την ευστοχία των παικτών της στις βολές (12/15 έναντι 1/2 του Παναθηναϊκού). Η διαφορά έφθασε στους 9π. (37-28), για να τελειώσει το ημίχρονο με 37-30.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έπαιζε σχετικά καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση είτε έκανε παιδαριώδη λάθη είτε ήταν τραγικά άστοχος (συνολικά 5/24 τρίποντα!). Με καλάθι και φάουλ ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στους 12π. (52-40) και από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μείωσε 52-44 (52-42 στο 30') άρχισε μια ακόμη επιθετική του "τρικυμία", ενώ δεν υπήρχε κουράγιο ούτε και για άμυνα. Η Φενέρ με επιμέρους σκορ 17-2 προηγήθηκε 69-46 στο 35' και 74-51 στο 38'.

ΦΕΝΕΡ: Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1).