Κι όμως, το έκαναν!

Αν πιστεύει κάποιος πως στο ποδόσφαιρο τα έχει δει όλα, έρχονται ανατροπές όπως αυτή που σημείωσε η Μπαρτσελόνα, με το 6-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, για να τον επαναφέρουν στην άγρια πραγματικότητα του αναπάντεχου! Στη Βαρκελώνη συντελέστηκε η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ποτέ δεν είχε αποκλειστεί ομάδα που είχε επικρατήσει στον πρώτο αγώνα με 4-0.

Αποθέωση για τη Μπαρτσελόνα του Λουίς Ενρίκε, το απόλυτο "κάζο" για τον Έμερι και τους ποδοσφαιριστές της Παρί Σεν Ζερμέν, το ποδόσφαιρο σε μια από τις πιο μαγικές βραδιές του. Το επίτευγμα ξεπερνάει τα όρια του "εντυπωσιακού". Πόσο μάλλον όταν το σκορ στο 87ο λεπτό είναι 3-1 και ο αντίπαλος είναι μια πολύ καλή ομάδα.

Στο πρόσφατο παρελθόν οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί ξανά αντιμέτωπες δύο φορές στην προημιτελική φάση. Όπως και τώρα, οι Καταλανοί είχαν προκριθεί τόσο το 2013 (χάρη στο εκτός έδρας γκολ, μετά από δύο ισοπαλίες 2-2 και 1-1), όσο και το 2015 (3-1, 2-0). O Λουίς Ενρίκε ήταν αισιόδοξος, αφού είχε δηλώσει πριν τον αγώνα πως, αφού η Παρί έβαλε τέσσερα γκολ, η Μπαρτσελόνα μπορούσε να βάλει έξι! Ίσως να είχε επηρεαστεί και από το σαββατιάτικο 5-0 επί της Θέλτα.

Όταν ο Μέσι με πέναλτι έκανε το 3-0 στο 50ο λεπτό, φαινόταν πως η μεγάλη ανατροπή ήταν κοντά. Ο Καβάνι στο 62ο λεπτό μείωσε σε 3-1, αλλάζοντας τα δεδομένα. Και όμως! Στο 88ο λεπτό αρχίζει ένα ανεπανάληπτο "ραντεβού" της Μπαρτσελόνα με την ιστορία: 4-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Νεϊμάρ, 5-1 με πέναλτι στο 90' πάλι ο Νεϊμάρ, για να ολοκληρώσει το έργο η χρυσή αλλαγή του Ενρίκε, Σέρτζι Ρομπέρτο, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το 4-0 του Παρισιού αποδείχτηκε τελικά λίγο...

Κι αν για την ομάδα της Βαρκελώνης αρμόζουν τα πιο εγκωμιαστικά λόγια, για την Παρί δικαίως λίγο μετά τη συντριβή το γαλλικό site "sport.fr" εκτίμησε πως κι η γαλλική ομάδα "έγραψε ιστορία", καθώς υπέστη το μεγαλύτερο φιάσκο στην ιστορία του γαλλικού ποδοσφαίρου!

Τα τρία γκολ που πέτυχε η Μπαρτσελόνα σε διάστημα 7 λεπτών "καταρρίπτει" το προηγούμενο κατόρθωμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ το 1999, με δύο γκολ των Σέρινχαμ και Σόλσκιερ στις καθυστερήσεις, νίκησε 2-1 την Μπάγερν Μονάχου και "έκλεψε" τον τίτλο. Αντίστοιχες, αλλά μικρότερου "βεληνεκούς" ανατροπές μπορούμε να θυμηθούμε την περίοδο 2003-04, όταν η Ντεπορτίβο νίκησε 4-0 στο "Ριαθόρ" την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μίλαν και "έσβησε" το εις βάρος της 4-1 του αγώνα στο Μιλάνο. "Επική" χαρακτηριστική η ανατροπή που έκανε η Λίβερπουλ στον τελικό της Κωνσταντινούπολης το 2005, όταν ισοφάρισε σε 3-3 το 0-3 από την Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο, για να πάρει τελικά τον τίτλο στα πέναλτι.

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει, λοιπόν, στη διεκδίκηση ενός ακόμα τίτλου στον κορυφαίο διασυλλογικό θεσμό του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Είναι αξιοσημείωτο πως μέχρι την άνοιξη του 1992 ένας από τους πιο φημισμένους συλλόγους στον κόσμο, που τη φανέλα του έχουν φορέσει ορισμένοι από τους μεγαλύτερους ποδοσφαιριστές στην ιστορία (Κουμπάλα, Κότσιτς, Κρόιφ, Νέεσκενς, Σούστερ, Μαραντόνα, Λάουντρουπ, Κούμαν, Στόιτσκοφ, Ρομάριο, Ρονάλντο, Ριβάλντο, Ροναλντίνιο κ.α.) δεν είχε κατακτήσει ούτε ένα Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Ήταν να μη γίνει η αρχή, όμως, καθώς τον παρθενικό τίτλο του 1992 ακολούθησαν αυτοί του 2006, του 2009, του 2011, και του 2015. Μετά από μια τέτοια ανατροπή, όπως αυτή με την Παρί, είναι προφανές ότι η Μπαρτσελόνα βλέπει τη συνέχεια της διοργάνωσης με ακόμη μεγαλύτερες φιλοδοξίες...