Εύκολη νίκη (4-1) του Ολυμπιακού

Μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο "Γ. Καραϊσκάκης" ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το ματς με την Αστάνα σε "περίπατο" (4-1). Ο πρωταθλητής είχε ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε 3-0 (Φιγκέιρας 25', Ελιουνούσι 33' και Σεμπά 34'). Στο 37' η Αστάνα είχε δοκάρι σε σουτ του Mάλι. Στο 54', από λάθος του Λεάλι, ο Καμπανάνγκα μείωσε σε 3-1. Στο 57' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κάνιας και στο 65' ο Σεμπά πέτυχε, έπειτα από ενέργεια του Καρντόσο, το 4-1.

* Ο Παναθηναϊκός έκανε κάλο παιχνίδι στη Λιέγη, αλλά ο Πολωνός διαιτητής Στεφάνσκι τον ανάγκασε σε ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Σταντάρ. Οι "πράσινοι", έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τον Ιμπάρμπο (ΜVP), προηγήθηκαν 0-2, αλλά στο 45' ο διαιτητής ανακάλυψε "πέναλτι", ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάνει ούτε μία ευκαιρία!

Ο Ιμπάρμπο στο 12' με αριστερό τεχνικό σουτ από τη γωνία της περιοχής πέτυχε το 0-1. Στο 36' από μπαλιά του Λεντέσμα και 1-2 τον Ιμπάρμπο - Λέτο, ο Κολομβιανός επιθετικός από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 0-2. Το 1-2 σημειώθηκε με πέναλτι "φάντασμα". Ενώ η μπάλα ήταν στο... σημαιάκι του κόρνερ, ο βοηθός επόπτη "είδε" κράτημα του Κουτρουμπή στον Σα στο ύψος του πέναλτι. Ο Εντίλσον μείωσε σε 1-2, παρά την προσπάθεια του Στιλ, ενώ από στημένη φάση ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης από τον Μπελφοντίλ στο 82' (φάουλ από το ύψος της περιοχής). Ο Στραματσόνι αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στο ημίχρονο, ενώ ο Ζέκα έχασε δύο δόντια!

* Κακός ο ΠΑΟΚ, στο β' ημίχρονο γνώρισε την πρώτη του ήττα με 2-0 από την Καραμπάγκ στο Μπακού. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Εντλούβου στο 19' και σκόραραν στο 56' (Κιντάνα) και στο 87' (Αμιργκουλίεφ) από ολιγωρίες στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

* Στα ματς που ενδιαφέρουν τις ελληνικές ομάδες: Θέλτα - Άγιαξ 2-2, Γιουνγκ Μπόις - ΑΠΟΕΛ 3-1, Σλόβαν Λίμπερετς - Φιορεντίνα 1-3.