12 °C
11.9°C12.4°C
0 BF 94%
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ / Αποχώρησε στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, αφού αποχώρησε στο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός, με το σκορ να είναι 40-25 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά από επικοινωνία με τους διοικούντες της η ομάδα του Ολυμπιακού δεν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο, με τους διαιτητές να περιμένουν 15 λεπτά, όπως λένε οι κανονισμοί, και το ματς να κατακυρώνεται στον Παναθηναϊκό, που την Κυριακή θα παίξει στον τελικό.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη ο Ολυμπιακός κινδυνεύει και με τιμωρία, που επιφέρει αφαίρεση από 1 έως 6 βαθμούς από το πρωτάθλημα της Μπάσκετ Λιγκ.

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός Δημήτρης Γιαννακόπουλος δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ: "Αυτά είναι μεθοδευμένα. Έχουν παίκτες από ό,τι φαίνεται απλήρωτους, Έχουν ρίξει λευκή πετσέτα. Τώρα το κάνουν γιατί δεν τους αρέσει η διαιτησία. Ο λόγος που το κάνουν είναι για να φύγει η οικογένεια των Αγγελόπουλων από τον Ολυμπιακό και να το ρίξουν σε εμάς και τους διαιτητές. Αυτά είναι απαράδεκτα. Κερδίζουμε και χάνουμε μέσα στο γήπεδο. Κι εμείς έχουμε χάσει και μία και δύο φορές στο ΣΕΦ και καθόμαστε μέσα και παίζουμε".

Από την πλευρά του Ολυμπιακού ο γενικός διευθυντής Χρήστος Σταυρόπουλος κάλεσε τον υφυπουργό Αθλητισμού να παρέμβει "για να καθαρίσει αυτή η βρομιά", χωρίς να αναφέρει κάτι συγκεκριμένο. Πριν από τον αγώνα η διοίκηση του Ολυμπιακού είχε στείλει επιστολή στον γενικό γραμματέα της FIBA Ανδρέα Ζαγκλή διαμαρτυρόμενη για τους διαιτητές που ορίστηκαν και καλώντας τον να παρακολουθήσει το παιχνίδι!

Στο αγωνιστικό τομέα ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτα κυρίαρχος στο διάστημα που παίχθηκε μπάσκετ. Μετά τα πρώτα λεπτά, μ' ένα σερί 11-0 και πρωταγωνιστή τον Τόμας προηγήθηκε 20-8 στο 8'. Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με τον Γούεμπερ στην πεντάδα, προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να μειώσει σε μονοψήφια διαφορά (26-16).

Οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς ξέφυγαν και πάλι 30-16 στο 15' και η διαφορά έφθασε και τους 18π. (40-22), για να τελειώσει 40-25 το ημίχρονο με τρίποντο του Σπανούλη.

Τα ομαδικά στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: 6/10 βολές, 14/27 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10-6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 4 λάθη, 5 φάουλ.

Ολυμπιακός: 0/2 βολές, 8/20 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 12-7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 12 φάουλ.