23.9°C24.0°C
0 BF 33%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Ο Μάικ Τζέιμς "σκότωσε" τον Ολυμπιακό!

"Δοξάστε με" φαίνεται να λέει ο Μάικ Τζέιμς!

Την έκτη του ήττα στα τελευταία επτά ματς της Ευρωλίγκα υπέστη ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε 66-57 στο Μιλάνο από την Αρμάνι, που είχε... εκτελεστή τον Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε τους 27 από τους 66 πόντους της ομάδας του με συγκομιδή 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

H Aρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε 13-2, αλλά ο Ολυμπιακός παίζοντας με τον Μιλουτίνοφ ισορρόπησε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ενώ το σκορ ήταν 23-21 στο 15', και οι δύο ομάδες έπαθαν... αφλογιστία με συνέπεια το ημίχρονο να τελειώσει 23-23 με ένα καλάθι του Παπανικολάου, τους γηπεδούχους να σημειώνουν μόλις 4 πόντους σε 10' και τους δύο "μονομάχους" να έχουν από 1/10 τρίποντα! Στο 15' "γύρισε" το πόδι του Βασίλη Σπανούλη, που έφυγε για τα αποδυτήρια και δεν ξαναγύρισε στο ματς.

Στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι, με κορυφαίο τον Τζέιμς, πέτυχε 26 πόντους και προηγήθηκε 49-39 (30'). Η διαφορά ανέβηκε στους 15π. (56-41) με... τετράποντο του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και στο σκορ πήγε στο 59-43 με τρίποντο του Μπρουκς. Ο Ολυμπιακός κατέβασε τη διαφορά στους 9π. (62-53) στο 36', αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο. Δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Τζέιμς 27 (4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίτσοφ 13 (1), Ταρτσέβσκι 6 (10 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7 (1), Κουζμίνσκας, Νάναλι 6, Μπρουκς 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τζέρελς, Όμιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουέμπερ 8 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς - Γκος 11 (1 ), Τουπάν, Σπανούλης 2 (4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 13 (9 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 4 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 4.

* Στα άλλα χθεσινά ματς: Χίμκι - Ρεάλ Μαδρίτης 75-100, Ζαλγκίρις - Μπάγερν Μονάχου 85-79, Μακάμπι - Αναντολού Εφές 71-79.