12 °C
11.3°C12.3°C
0 BF 71%
ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16" / Ο Ολυμπιακός "πλήρωσε" την αποβολή του Σεμέδο

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει (1-1) στο άδειο "Γ. Καραϊσκάκης" τη Γουλβς, καθώς έπαιξε περισσότερο από μια ώρα με παίκτη λιγότερο εξαιτίας απερίσκεπτης αποβολής του Σεμέδο. Η Γουλβς ήταν καλύτερη με την αριθμητική υπεροχή, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τον τρόπο να σκοράρει με τον Ελ Αραμπί.

Στο α' ημίχρονο καμία ομάδα δεν είχε κλασική ευκαιρία για γκολ, εκτός μιας περίπτωσης "μη γενόμενης", όπου ο Μασούρας "σημάδεψε" το οριζόντιο δοκάρι (24΄), αλλά είχε προηγηθεί οφσάιντ του Ελ Αραμπί. Στο 28', σε μια αντεπίθεση της Γουλβς, ο Σεμέδο ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή τον συμπατριώτη του Ζότα και αποβλήθηκε ως τελευταίος παίκτης.

Στην πρώτη του επικίνδυνη επίθεση στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε το 1-0. Από ενέργεια του Καμαρά στο 54', ο Γκιλιέρμε μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Ελ Αραμπί, που σκόραρε σε κενή εστία. Στο 59' ο Σα απέκρουσε -με το... πρόσωπο- δυνατό σουτ του Χιμένεζ μέσα από την περιοχή. Στο 67' σε φάουλ εξω από την περιοχή ο Πέδρο Νέτο, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Μπουχαλάκη, για να γίνει το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν μέχρι το φινάλε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Βαλμπουενά (84' Γκασπάρ), Μασούρας (33' Σισέ), Ελ Αραμπί (74' Φορτούνης).

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Ντόχερτι (46' Πέδρο Νέτο), Βινάγκρε (79' Ποτένσε), Μουτίνιο (85' Ντεντόκερ), Νέβες, Τραορέ, Ντιόγκο Ζότα, Χιμένεζ.

* Η UEFA γνωστοποίησε ότι την ερχόμενη Τρίτη 17 Μαρτίου θα γίνει τηλεδιάσκεψη για να παρθούν αποφάσεις αναφορικά με τα πρωταθλήματα, τις δικές της διοργανώσεις και την πιθανή αναβολή του "Euro 2020" λόγω του κορωνοϊού.