10 °C
9.9°C11.9°C
0 BF 81%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / "Τραγωδία" ο Παναθηναϊκός!

Το χειρότερό του φετινό παιχνίδι έκανε ο Παναθηναϊκός και γνώρισε τη συντριβή με 66-97 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ. Σε προηγούμενα ματς η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν "τραγική" στο φινάλε των αγώνων, αλλά χθες "δεν βλεπόταν" από το πρώτο δεκάλεπτο!

Στο ξεκίνημα, ενώ προηγείτο 19-17, έπαθε ένα από τα γνωστά του "μπλακ άουτ" κι έδωσε δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να "τρέξει" ένα σερί 0-12 (19-29). Με τον Βουγιούκα να είναι η μοναδική απειλή για το καλάθι της, η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε 26-40, για να φτάσει η διαφορά και στους 15π. (31-46), τόσο που το 38-48 του ημιχρόνου να είναι "τιμητικό" για τους "πράσινους".

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο κι η ρωσική ομάδα έφθασε να προηγείται και με 18π. διαφορά (39-57). Τα πράγματα ήταν ακόμη χειρότερα στην τελευταία περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 7-24 η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά στους -τελικούς- 31π. (58-89). Δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 12, Ράις (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (2), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 6, Τζόνσον 2 (0/5 τρίποντα), Φρεντέτ 5 (1/4 τρίποντα), Καλάθης 10 (2), Γουάιλι, Μήτογλου 9, Μπεντίλ 2.

ΤΣΣΚΑ: Μπολομπόι 8 (1), Τζέιμς 18 (2), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Φόγτκμαν 10 (2), Χάκετ 6 (2), Σαντ-Ρος 5 (1), Κουφός 2, Χίλιαρντ 6 (1), Κουρμπάνοφ, Χάινς 9.

* Στην Αγία Πετρούπολη η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 21-38 της Ζενίτ, αλλά τελικά έχασε 76-75 στην παράταση (66-66 κανονικός αγώνας).

Σήμερα Εφές - Ολυμπιακός

Με στόχο μία ακόμη νίκη, που θα του διατηρήσει τις ελπίδες για συμμετοχή στα πλέι οφ, ο Ολυμπιακός αγωνίζεται σήμερα (7.30 μ.μ.) στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην πρωτοπόρο της κανονικής περιόδου Αναντολού Εφές. Η αποστολή της ομάδας του Μπαρτζώκα γίνεται ακόμη πιο δύσκολη από το γεγονός ότι δεν θα αγωνιστεί για μια ακόμη φορά ο Νίκολα Μιλουντίνοφ, που συνεχίζει την αποθεραπεία στο διάστρεμμα που τον ταλαιπωρεί.

* Οι άλλοι σημερινοί αγώνες: 7 μ.μ. Χίμκι - Φενέρμπαχτσε, 8 μ.μ. Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι, 10 μ.μ. Μπαρτσελόνα - Μπάγερν Μονάχου, Μπασκόνια - Άλμπα Βερολίνου.