24 °C
23.9°C24.5°C
2 BF 33%
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / Με ανατροπή 3-2 νίκησε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ, χωρίς να είναι καλύτερος του Ολυμπιακού, νίκησε 3-2 χθες στην Τούμπα και πήρε μικρό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού κάθησε ο 17χρονος Κώστας Τζολάκης, αντί του τραυματία Ζοσέ Σα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 4 γκολ στα πρώτα 12 λεπτά! Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2 με γκολ του Χασάν στο 3' και αυτογκόλ του Ελ Καντουρί στο 8', αλλά ο ΠΑΟΚ "απάντησε" με τον Πέλκα (1-2) στο 10' και με τον Μίσιστς (2-2) στο 11' και 24''! Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τη μεγαλύτερη ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός, όταν κεφαλιά του Σισέ κατέληξε ελάχιστα άουτ (45').

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, νέα κεφαλιά του Σισέ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη (49') και στο 53' πλασέ του... Σισέ πήγε στο κάθετο δοκάρι, για να ακυρωθεί στη συνέχεια ως οφσάιντ το γκολ που πέτυχε ο Χασάν. Στο 67' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σεμέδο και στο 69' ο Πέλκας σκόραρε για το 3-2. Στο 85' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Γιαννούλης για σκληρό φάουλ στον Ραντζέλοβιτς, που έφευγε στην αντεπίθεση. Στο 88' πάλι ο Σισέ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η προβολή του έφυγε άουτ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Μιχάι, Μαουρίτσιο, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (79' Λημνιός), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (89' Εσίτι), Άκπομ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ελαμπντελαουί (70' Γκασπάρ), Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά, Μασούρας (77' Ραντζέλοβιτς), Χασάν.