ΒΟΛΕΪ - ΛΙΓΚ ΚΑΠ "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ" / Ο Παναθηναϊκός "άλωσε" το Ρέντη!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλο προβάδισμα για να κατακτήσει το φετινό Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς", αφού νίκησε 2-3 σετ τον Ολυμπιακό στου Ρέντη, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 και 24-23 στο τέταρτο σετ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο 20χρονος Αλέξανδρος Ράπτης, που μπήκε στο δεύτερο σετ και πήρε 23 πόντους, με 3 άσους στο "τάι μπρέικ".

Στη ρεβάνς, που θα γίνει την Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός, εάν επικρατήσει με οποιοδήποτε σκορ, θα κατακτήσει τον τίτλο, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 το τρόπαιο θα κριθεί στο "τάι μπρέικ". Ο Ολυμπιακός για να πάρει τον τίτλο θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα δύο πρώτα σετ (ειδικά στο σερβίς και στο μπλοκ) και τα πήρε με 25-21. Στο τρίτο, μετά το 10-10, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-19, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν 22-22, για να κάνει το 23-25 με μπλοκ ο Τσότσιτς. Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-23, αλλά ο Παναθηναϊκός το πήρε 24-26.

Στο πέμπτο σετ με διαδοχικά σερβίς και άσους του Ράπτη ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 7-10, ο Ολυμπιακός πλησίασε 10-11, αλλά με σερβίς και πόντους του Στάροβιτς οι "πράσινοι" πήραν το "τάι μπρέικ" με το "καθαρό" 10-15.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15

* Ο αγώνας ξεκίνησε με 45' καθυστέρηση, γιατί λίγο πριν την έναρξή του οπαδοί των γηπεδούχων με μολότοφ και φωτοβολίδες επιτέθηκαν στα ΜΑΤ, που απάντησαν με δακρυγόνα. Επειδή τα παράθυρα του "Μ. Μερκούρη" ήταν ανοιχτά, η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική και παίκτες και φίλαθλοι δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν.

* Oι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν... πάμπερς με τη φωτογραφία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου πριν από την έναρξη του αγώνα!