3 BF 30%
15.9°C16.3°C
2 BF 88%
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ "22" / Προκρίθηκαν εύκολα Παναθηναϊκός και Λαμία...

Πετυχημένο ήταν το τεστ του Γιώργου Δώνη, αφού ο Παναθηναϊκός με πολλούς αναπληρωματικούς δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 2-0 την Παναχαϊκή και σε συνδυασμό με το 1-3 της Πάτρας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το 1-0 πέτυχε στο 52' ο Κολοβός μετά από σέντρα του Αποστολάκη και το 2-0 στο 71' ο Καμπετσής από "ασίστ" του Κολοβού. Οι "πράσινοι" είχαν και πλασέ του Καμπετσή στο δοκάρι (64').

* Ο Βόλος πήρε την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας στα πέναλτι, αφού ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 1-1, όπως το πρώτο ματς στις Σέρρες. Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ με τον Μάντζη στο 37', αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας (90') με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντσι.

Στην παράταση αποβλήθηκε ο σκόρερ του Βόλου, αλλά οι γηπεδούχοι επικράτησαν στα πέναλτι με 4-2. Ευστόχησαν οι Τσοκάνης, Τσίκα, Τόρες, Λύρατζης, ενώ ο Γκαραβέλης απέκρουσε δυο πέναλτι. Τριανταφύλλου και Κασμερίδης ευστόχησαν για τον Πανσερραϊκό.

* H Λαμία είχε νικήσει 3-0 τον Αιολικό στη Μυτιλήνη και με το ίδιο σκορ πήρε χθες την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (Βλαχομήτρος 13', Βασιλογιάννης 16' και 69').