3 BF 49%
13.9°C15.2°C
2 BF 77%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 1 - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / "Διαφωτιστική" για τις μεγάλες ομάδες

Αρκετά... διαφωτιστική ήταν η 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1 για τη δυναμικότητα των ομάδων, καθώς νίκησαν και οι πέντε παραδοσιακά "μεγάλοι" του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ έκανε ξεκίνημα... εξπρές με τρία γκολ (3-0) κόντρα στη Λαμία στα πρώτα 15' της αναμέτρησης και στη συνέχεια δεν είχε κανέναν λόγο να φορτσάρει. Ο Στοχ με φανέλα βασικού άρεσε στο κοινό, ο Σφιντέρσκι έφτασε τα 6 γκολ, Γιαννούλης και Λημνιός συνέχισαν τις εντυπωσιακές "πτήσεις" τους, ενώ ξαναμπήκε στο γήπεδο ο Βιεϊρίνια μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Με αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα 2-1 τον αξιόμαχο ΟΦΗ στο Νέο Φάληρο. Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής και εμπιστεύθηκε τους Λοβέρα και Σουντανί, που "καθάρισαν" το παιχνίδι. Κέρδος για τον Μαρτίνς και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, που αξίζει να παίζει βασικός. Εξαιρετικός για άλλη μια φορά ο ΟΦΗ, ανάγκασε τους γηπεδούχους σε "υποχώρηση", αλλά και σε... καθυστερήσεις στα τελευταία λεπτά!

Η ΑΕΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα στη Ριζούπολη, με κορυφαίους τους Λιβάγια και Μάνδαλο και το 3-2 με τον επικίνδυνο Βόλο μάλλον την αδικεί. Ο Παναθηναϊκός νίκησε (0-1) τον Ατρόμητο επειδή δεν έκανε "δώρα" στα μετόπισθεν, με δημιουργούς τους νεαρούς Χατζηγιοβάνη, Μπουζούκη και Καμπετσή. Ο Άρης νίκησε (0-1) στα Πηγάδια και έριξε από τη δεύτερη θέση την Ξάνθη, που δεν δικαιολογεί τη βαθμολογική της συγκομιδή. Οι διοικητικές "αμαρτίες" οδηγούν σε υποβιβασμό τον Πανιώνιο, που έχασε (0-1) στη Νέα Σμύρνη από τον Αστέρα Τρίπολης. Χωρίς νίκη ακόμη ο Παναιτωλικός (2-2 με την ΑΕΛ).

Η βαθμολογία (σε 7 αγώνες): Ολυμπιακός 19, ΠΑΟΚ 17, Ξάνθη 15, ΑΕΚ 14, ΟΦΗ 13, Λάρισα 9, Βόλος 9, Άρης 8, Παναθηναϊκός 8, Ατρόμητος 8, Αστέρας Τρ. 6, Λαμία 4, Παναιτωλικός 2, Πανιώνιος -2.