3 BF 69%
12 °C
11.9°C12.4°C
0 BF 94%
Κολύμβηση: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων - νεανίδων / Χάλκινο μετάλλιο στη Βουδαπέστη ο Παπαστάμος

Mια μεγάλη επιτυχία χάρισε στην Ελλάδα την Τετάρτη το απόγευμα ο Απόστολος Παπαστάμος, που στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων, που διεξάγεται από τις 20 έως τις 25 Αυγούστου στη Βουδαπέστη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 200 μέτρων μικτής ατομικής.

Ο νεαρός Έλληνας κολυμβητής, που ανήκει στον Ναυτικό Όμιλο Χανίων, τερμάτισε σε 1.59.62., επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία. Πρώτος ήταν ο Αμερικανός Κάρσον Φόστερ με 1.58.46, ενώ δεύτερος βγήκε ο Καναδός Φίνλεϊ Νοξ με 1.59.44.

Ο Παπαστάμος σε δηλώσεις που έκανε αφιέρωσε το μετάλλιο στον παππού του, που έφυγε από τη ζωή πριν από δύο χρόνια. Ο προπονητής του Κώστας Τζιλιβάκης δήλωσε από την πλευρά του ενθουσιασμένος με την επιτυχία του αθλητή του, και όχι μόνο για το μετάλλιο, αλλά και για τον χρόνο που σημείωσε και αποτελεί ρεκόρ.

Χαρακτήρισε δε ως πολύ δύσκολη τη συγκεκριμένη διοργάνωση, αλλά εξέφρασε συγκρατημένη αισιοδοξία πως οι Έλληνες αθλητές μπορούν να διεκδικήσουν κάποια καλά πράγματα στους αγώνες που διεξάγονται στην ουγγρική πρωτεύουσα.