15.8°C17.8°C
3 BF 86%
15.7°C15.9°C
3 BF 82%
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-2 / Απροσδόκητη ανατροπή από τον Δικέφαλο του Βορρά που προχωρά δυναμικά για τον τίτλο

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, σε ένα κομβικό παιχνίδι στη μάχη του τίτλου. Tο παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση 11 λεπτών, αφού ο διαιτητής περίμενε να κατέβουν δύο πανό που είχαν κρεμάσει οι οπαδοί των γηπεδούχων.

Τα δυο φαβορί είχαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα πετυχαίνοντας 2 γκολ φέρνοντας το ματς στο 1-1 από το 9'.

Η αρχή έγινε στο 3ο λεπτό, όταν ο Μπράντον Τόμας έδωσε στον Μπάμπα και αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Κωνσταντέλια να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι Κιτρινόμαυροι αντέδρασαν άμεσα: Στο 9′ ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή από αριστερά, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα για το 1-1.

Γέμισμα Χατζισαφί ο Σβαμπ έβαλε την προβολή ο Κοτάρσκι απέκρουσε και ο Βίντα με κεφαλιά το 1-2.

Στο 32′ η ΑΕΚ απείλησε με τον Κοτάρσκι να αποκρούει με το ένα χέρι το σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αναθάρρησε, πίεσε την «Ένωση» και δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες, με τον Αθανασιάδη όμως να πραγματοποιεί σπουδαίες αποκρούσεις, κρατώντας το 1-1.

Στο 37′ ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, βλέποντας τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να απομακρύνει όπως όπως την μπάλα, που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αθανασιάδης επενέβη και πάλι σωτήρια, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ μετά την κεφαλιά του Σβαμπ μέσα από την περιοχή.

Στο 67′ ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων έκανε νέα εκπληκτική επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ την μπάλα μετά το σουτ του Κωνσταντέλια.

Στο 75΄ο Βίντα με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κωνσταντέλια στο παιχνίδι.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ολική ανατροπή στο 90′ με σουτ του Σάστρε έξω από την περιοχή, κάνοντας το 3-2.

Γκολ: 3′, 81′ Κωνσταντέλιας (ΠΑΟΚ), 9′ Πινέδα (ΑΕΚ), 75′ Βίντα (ΑΕΚ), 90′ Σάστρε (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Ρότα (ΑΕΚ), Τόμας (ΠΑΟΚ), Ότο (ΠΑΟΚ), Κωνσταντέλιας (ΠΑΟΚ), Αραούχο (ΑΕΚ), Τσούμπερ (ΑΕΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 37′ Κουλιεράκης (ΠΑΟΚ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο (46′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (78′ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς (78′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Κωνσταντέλιας, Τόμας (70′ Σαμάτα)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (78′ Τσούμπερ), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Αραούχο (65′ Γκατσίνοβιτς), Ελίασον (65′ Άμραμπατ), Πόνσε (78′ Γκαρσία)

Διαιτητής: Ρόμπερτ Σρέντερ (Γερμανία) Α’ Βοηθός: Νόρμπερτ Σβεν Γκρουτζίνσκι Β’ Βοηθός: Γιαν Κλέμενς Νάιτζελ Πέτερσεν 4ος διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας VAR: Τίμο Γκέραχ (Γερμανία)