3 BF 62%
17.3°C19.9°C
2 BF 45%
ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ / Ο ΠΑΟΚ τη νίκη (62-63), η ΑΕΚ την πρόκριση

Σ' ένα κακό ποιοτικά ματς και μπροστά σε 10.000 και πλέον θεατές, ο ΠΑΟΚ νίκησε 63-62 στο ΟΑΚΑ, αλλά η κάτοχος του τίτλου ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Μπάσκετμπολ Τσάμπιονς Λιγκ, χάρη στην άμυνά της και τη νίκη της με 9π. διαφορά στην Πυλαία.

Μετά το ξεκίνημα (5-10), η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερους από 5π. (32-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε 43-47 στο 29' (45-47 στο 30'). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου μπήκε σε τροχιά πρόκρισης όταν προηγήθηκε 45-50, αλλά ένα τρίποντο του Ματσιούλις στην εκπνοή της επόμενης επίθεσης άλλαξε και πάλι την ψυχολογία του αγώνα (48-50 στο 32'). Από το σημείο αυτό είχαμε εναλλαγές στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί με άστοχα τρίποντα (4/18 συνολικά) να φτάσει σε σκορ πρόκρισης, ενώ η ΑΕΚ, που ήταν κι αυτή σε κακή επιθετικά μέρα (6/30 τρίποντα), κατάφερε να "παγώσει" τον ρυθμό, καθώς προκρινόταν και με ήττα. Το τελικό 62-63 έγραψε ο Τζέφερσον 13'' από το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 18-14, 32-27, 45-57, 62-63.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2), Σαντ-Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2, Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (1), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ 2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2.