24 °C
23.9°C24.5°C
2 BF 33%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / "Άσφαιρος" και πάλι ο Ολυμπιακός

Για δεύτερο διαδοχικό αγώνα ο Ολυμπιακός είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση και ηττήθηκε με 65-64 από τη Μακάμπι, που δεν ήταν καλύτερή του, στο Τελ Αβίβ. Οι "ερυθρόλευκοι" τελείωσαν το ματς με 5/26 τρίποντα, από τα οποία τα 4 τα σημείωσαν στην τελευταία περίοδο και τα 3 τα πέτυχε ο Σπανούλης! Μετά από αυτήν την ήττα απομακρύνθηκαν κι άλλο οι πιθανότητες του Ολυμπιακού (12 νίκες - 10 ήττες) να προκριθεί με αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός πήρε στην αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ (2-8, 8-14) και δεν το έχασε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (26-29). Σ' αυτό το διάστημα και οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (1/12) και συνολικά 2/24!

Στην επανάληψη η Μακάμπι ισοφάρισε 33-33 με τρίποντο του Γουίλμπεκιν μετά από 6 άστοχα και προηγήθηκε 39-37 στο 25'. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και "απάντησε" 39-41, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 45-42, με την ομάδα του Μπλατ να έχει 1/17 τρίποντα (0/5 ο Σπανούλης). Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι προηγήθηκε 61-56 στο 38', αλλά ο Σπανούλης έδωσε και πάλι την πρωτοπορία στον Ολυμπιακό 63-64 στα 14'' πριν από τη λήξη. Στα 4'' ο Γουίλμπεκιν πέτυχε το 65-64, για να αστοχήσει μετά το τάιμ άουτ ο Πρίντεζης.

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

ΜΑΚΑΜΠΙ: Γουίλμπεκιν 17 (7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Πάργκο 5 (5 ριμπάουντ), Ο' Μπράιαντ 7 (0/5 τρίποντα), Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2 (3 κοψίματα), Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Μπλακ 19 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουίλιαμς-Γκος 16 (8/14 δίποντα), Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τίμα, Μιλουτίνοφ 9 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 4 (1/6 τρίποντα), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 6.

* Σε άλλα χθεσινά ματς: Αναντολού Εφές - Γκραν Κανάρια 93-74, Μπουντούτσνοστ - Χίμκι 90-98.