10.9°C12.4°C
0 BF 71%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Όρθιος ο ΠΑΟΚ και στο Ολυμπιακό Στάδιο

Πόνσε και Μαουρίσιο οι δύο σκόρερ στο 1-1 του ΟΑΚΑ...

O πρωτοπόρος της ΠΑΟΚ τα κατάφερε και πάλι! Μετά από 95 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, που δεν μας άφησαν και πολλά να θυμόμαστε, συνεχίζει αήττητος. Η ομάδα του Λουτσέσκου αμύνθηκε εξαιρετικά, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 32' (δευτερη κίτρινη ο Ζαμπά), παίρνοντας πολύτιμη ισοπαλία (1-1) από τη φλύαρη ΑΕΚ.

Κρέσπο και Βαρέλα "καθάριζαν" όλες τις φάσεις στην περιοχή τους, με τους Μαουρίσιο και Ελ Καντούρι να καλύπτουν τους χώρους στο κέντρο. Η ΑΕΚ "κατέρρευσε" μετά το γκολ του Μαουρίσιο στο 10'. Δεν μπόρεσε να βγάλει καθαρές φάσεις για γκολ και αναλώθηκε σε σέντρες από τα πλάγια χωρίς λογική. Το μόνο που κατάφερε ήταν να σώσει τον βαθμό με άριστη κεφαλιά του Πόνσε στο 74'. "Θάλασσα" τα έκανε ο Δανός διατητής Τίγκααρτ, που δεν είδε και το πέναλτι που έκανε ο Σάκχοφ.

Στο "Γ. Καραϊσκάκης" ο Πανιώνιος δημιούργησε εκνευρισμό για 70 λεπτά, όμως από εκεί και πέρα έγινε... πάρτι. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αποδυναμώθηκε από την έξοδο του τραυματία Κόρμπου, ο Ολυμπιακός βρήκε τη... φλόγα του και πέτυχε τέσσερα γκολ (4-0). Με γκολ του Μανούσου στο 89' ο Ατρόμητος έβαλε τέλος στο κακό σερί του, επικρατώντας 0-1 στη Λάρισα.

Σημαντικές νίκες ενόψει Ευρώπης για τον Άρη (1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα) και τον Παναιτωλικό (0-2 εκτός έδρας τη Λαμία). Νίκη σωτηρίας για τον Αστέρα Τρίπολης στη Ριζούπολη (0-2). Στο Ηράκλειο ΟΦΗ και Ξάνθη κόλλησαν στο 0-0. Από τον Παναθηναϊκό θα περίμενε κανείς περισσότερο πάθος στη Λιβαδειά (0-0).

Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες): ΠΑΟΚ 51, Ολυμπιακός 45, ΑΕΚ 37, Ατρόμητος 33, Άρης 29, Παναθηναϊκός 28, Παναιτωλικός 26, Ξάνθη 25, Αστέρας Τρίπολης 21, Λαμία 20, Λάρισα 20, ΟΦΗ 17, ΠΑΣ Γιάννινα 17, Λεβαδειακός 13, Απόλλων Σμύρνης 6.