Ο χειρότερος αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε την έτσι κι αλλιώς κακή παρουσία του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ, καθώς γνώρισε βαριά ήττα με 1-3 από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην Τούμπα και τερμάτισε τελευταίος στον όμιλο. Η ομάδα από τη Λευκορωσία πήρε την πρόκριση, ενώ ο ΠΑΟΚ, ακόμη κι αν νικούσε, θα αποκλειόταν, καθώς στη Βουδαπέστη Βίντι και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Η ΜΠΑΤΕ προηγήθηκε με 0-3 στο ημίχρονο! Το 0-1 πέτυχε στο 18' ο Σκάβιτς, το 0-2 έκανε στο 42' με πέναλτι ο Σίγκνεβιτς (ανατροπή του Στάσεβιτς από τον Μάτος) και το 0-3 πάλι ο Σίγκνεβιτς με πλασέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 59' ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 1-3, μετά από ατομική ενέργεια του Ζαμπά και κοντινό πλασέ του Πρίγιοβιτς, και στο 61' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο σκόρερ των δύο τερμάτων Σίγκνεβιτς, για χτύπημα εκτός φάσης στον Κρέσπο. Από το σημείο αυτό και μετά το ματς έγινε "μονότερμα" για τον ΠΑΟΚ, που αν και είχε πάνω από μισή ώρα στη διάθεσή του δεν πέτυχε άλλο γκολ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46' Tόσκα), Μαουρίσιο, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας (53' Άκπομπ), Λημνιός (46' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς.

ΜΠΑΤΕ: Σρεμπίτσκι, Ριός, Βολκόβ, Πολιακόβ, Φιλίποβιτς, Μπάγκα, Ντράγκουν (87' Γιαμπλόσκι), Ίβανιτς, Σκάβις (82' Γκόρντετσιουκ), Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς.

* Η τελική βαθμολογία του 12ου ομίλου: Τσέλσι 16, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 9, Βίντι 7, ΠΑΟΚ 3.