10.9°C11.3°C
0 BF 93%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Νέα νίκη της Ζαλγκίρις (83-75)

Ο Γιώργος Πρίντεζης κορυφαίος του Ολυμπιακού στο α' ημίχρονο...

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει "πάρει τον αέρα" του Ολυμπιακού και χθες τον ανάγκασε σε νέα ήττα στα μεταξύ τους ματς με 83-75. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καταπληκτικοί επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο και "άσφαιροι" στην επανάληψη.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα, ενώ είχε και αντίστοιχο φινάλε στο α' ημίχρονο. Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε το ματς με 4/4 τρίποντα (με 14 στους πρώτους 16 πόντους του Ολυμπιακού), ενώ η ομάδα του Πειραιά με 6/6 τρίποντα προηγήθηκε 16-24 και 18-29 λίγο πριν από την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (19-29). Στη συνέχεια η Ζαλγκίρις "ροκάνισε" τη διαφορά, αλλά, όταν έφτασε στο ένα καλάθι (40-42 στο 19'), οι Παπανικολάου και Στρέλνιεκς με νέα τρίποντα (10/16 ο Ολυμπιακός) "έκλεισαν" το ημίχρονο με 40-48.

Στην αρχή του β' ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έκανε 4' να πετύχει πόντο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 48-48. Απ' αυτό το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Ζαλγκίρις να προηγείται 60-59 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου και 68-59 στο 32', μ' ένα σερί 10-0. Ο Ολυμπιακός είχε πετύχει μόλις 2 πόντους σε 6', μέχρι που ο Γκος με τρίποντο μείωσε σε 70-64. Η Ζαλγκίρις έκανε το 77-66 στο 38' και ο Ολυμπιακός μείωσε 80-73 στα 45''.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουίλιαμς - Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (4/4 τρίποντα), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15.

* Σε άλλα χθεσινά ματς: Μπουντούτσνοστ - Μπαρτσελόνα 67-64, Νταρουσάφακα - Μακάμπι 71-73.

Σήμερα Παναθηναϊκός - Φενέρ...

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί σήμερα (9.30 μ.μ., Nova) τη Φενέρμπαχτσε στο "Νίκος Γκάλης" του ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες και να βελτιώσουν τη βαθμολογική τους θέση, αφού οι 5 νίκες - 5 ήττες δεν είναι καλή συγκομιδή.

"Πρέπει να επιστρέψουμε στο επίπεδό μας. Η Φενέρ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Έχουν χάσει ένα ματς από την αρχή της σεζόν. Είναι ένας δύσκολος αντίπαλος, από το υψηλότερο επίπεδο στην Ευρωλίγκα. Ξέρουμε ότι εδώ μπορούμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να κερδίσουμε με τη βοήθεια των φιλάθλων μας. Η κύρια ευθύνη είναι πάντα του προπονητή" δήλωσε ο Τσάβι Πασκουάλ.

Τα άλλα σημερινά ματς: 7.30 μ.μ. Αναντολού Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης, 9.30 μ.μ. Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

* Χθες η Νίκη Λευκάδας γνώρισε βαριά ήττα με 83-59 για το EuroCup γυναικών από την ΜΒΑ στη Μόσχα.