Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός

Η καταπληκτική ενέργεια του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 3-0...

Συνέτριψε με 5-1 την Ντουντελάνζ και ελπίζει σε πρόκριση...

Το καλύτερό του φετινό παιχνίδι έκανε στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός και συνέτριψε με 5-1 την... άτυχη Ντουντελάνζ στο "Γ. Καραϊσκάκης". Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός ήταν... καταιγιστικός απ' την αρχή του ματς. Στο 6' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ποντένσε, αλλά στη συνέχεια της φάσης πέτυχε το 1-0. Ο τερματοφύλακας της πρωταθλήτριας Λουξεμβούργου, Μπονεφουά, έδιωξε με γροθιές μια σέντρα, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Καμαρά, που σούταρε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, για να αλλάξει την πορεία της μπάλας ο Τοροσίδης.

Το 2-0 προήλθε από συρτή σέντρα του Τσιμίκα και λάθος της άμυνας της Ντουντελάνζ, με τον Φορτούνη να πλασάρει στην κίνηση (15'). Ο Φορτούνης ήταν ο δημιουργός του 3-0, με τον Χριστοδουλόπουλο να πιάνει "βολ πλανέ" από το ύψος του πέναλτι για καταπληκτικό σε έμπνευση και δημιουργία γκολ στο 26'. "Ορεξάτος" ο Φορτούνης, πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 36' με κεφαλιά σε σέντρα του Ποντένσε για το 4-0.

Η Ντουντελάνζ πέτυχε το "γκολ της τιμής" στο 69' με δυνατό συρτό σουτ του Σινάνι (69') και στο επόμενο λεπτό (70') ο Ολυμπιακός σημείωσε το 5-1, όταν σε σουτ του Φετφατζίδη από το ύψος της περιοχής ο Χασάν άλλαξε την πορεία της μπάλας. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν άλλαξε το σκορ...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης, Μιράντα, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο (62' Τουρέ), Καμαρά, Φορτούνης (56' Χασάν), Ποντένσε, Ναουέλ (34' Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος.
ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μελισέ, Μπίσεβατς, Κρούσκα, Στολτζ, Κουτουριέ, Τουρπέλ, Σινάνι.

* Στο άλλο ματς του ομίλου Μπέτις - Μίλαν 1-1 (12' Λο Κέλσο - 62' Σούσο). Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Μπέτις 8 (6-2), Μίλαν 7 (6-4), Ολυμπιακός 7 (8-4), Ντουντελάνζ 0 (1-11).