ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΪΡΕΣ - OΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ / Το μέλλον ήδη... ξεκίνησε!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που ολοκληρώθηκαν τα χαράματα της Παρασκευής στο Μπουένος Άιρες.

Ο απολογισμός των μεταλλίων ήταν για τη χώρα μας ο καλύτερος στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς κατέκτησε έξι μετάλλια (τρία χρυσά, ένα αργυρό, δύο χάλκινα) και βρέθηκε στην 24η θέση του πίνακα των μεταλλίων, στην 23η θέση μεταξύ 206 χωρών και στην 9η θέση μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών.

Το 2010 στη Σιγκαπούρη η Ελλάδα είχε πάρει πέντε μετάλλια και ήταν στην 67η θέση, ενώ στη Ναντζίνγκ το 2014 με τρία μετάλλια στην 61η θέση.

Με δεδομένο ότι η αποστολή ήταν με μόλις 33 αθλητές και αθλήτριες και 32 συμμετοχές (στην κωπηλασία αγωνίστηκαν δύο κορίτσια), η Ελλάδα είχε ποσοστό επιτυχίας της τάξης του 20% στην κατάκτηση μεταλλίων και τους μισούς σχεδόν αθλητές στην οκτάδα! Μάλιστα και τα τρία χρυσά μετάλλια που πήραμε ήταν... θριαμβευτικά, από την άποψη ότι η ανωτερότητα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών ελάχιστα αμφισβητήθηκε.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους 3ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων και το πρώτο χρυσό στην ιστορία του θεσμού κατέκτησαν η Χριστίνα - Ιωάννα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου στη δίκωπο άνευ της κωπηλασίας. Το ελληνικό πλήρωμα πήγε ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου και επαλήθευσε τα προγνωστικά και την ανωτερότητά του. Στον προκριματικό προκρίθηκε ως δεύτερο με συνολικό χρόνο 3.43.67 (1.45.80 και 1.47.19 οι δύο κούρσες των 500μ.), πέτυχε τον καλύτερο χρόνο στα ημιτελικά (1.39.43) και το επιβεβαίωσε στον τελικό (1.40.00) με την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η επικράτηση του Αλέξανδρου Καλπογιαννάκη στην ιστιοσανίδα Techno 293+. O 'Ελληνας ιστιοπλόος νίκησε στις 5 από τις 11 ιστιοδρομίες σε σύνολο 24 αθλητών εξασφαλίζοντας μετάλλιο δύο κούρσες πριν από το τέλος.

Το "κερασάκι στην τούρτα" ήταν η εμφάνιση της Ελίνας Τζένκο στον ακοντισμό. Η 16χρονη (είναι και του χρόνου στην κατηγορία των κορασίδων) από τη Χαλκιδική πέτυχε δύο φορές ρεκόρ Ευρώπης στην πρώτη φάση του αγωνίσματος (62.47μ. και 63.34μ.), πέρασε άλλες δύο φορές τα 60μ. στον δεύτερο αγώνα (61.74μ. και 60.68μ.) και νίκησε με 10 μέτρα και 5 εκατοστά διαφορά (125.08μ. έναντι 115.03μ.) την "αργυρή" ολυμπιονίκη Γιουλέισι Ανγκούλο από το Εκουαδόρ.

Το αργυρό μετάλλιο για την Ελλάδα κατέκτησε ο Σάββας Θώμογλου στα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.13.62, πολύ κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ (2.13.58) του Παναγιώτη Σαμιλίδη από το 2011. Και στον προκριματικό είχε σημειώσει ατομικό ρεκόρ με 2.14.94.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Όλγα Φιάσκα στα 5.000μ. βάδην, όπου πήρε την τρίτη θέση με ατομικό ρεκόρ (22.46.13) στην πρώτη φάση και εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, τερματίζοντας δεύτερη (σε 24 βαδίστριες) με χρόνο 23.23.89 στον δεύτερο αγώνα.

Πιο "ξεκούραστο" ήταν το χάλκινο μετάλλιο της Φανής Τζέλη στα -55κ. του τάε κβον ντο. Με συμμετοχή 10 αθλητριών η Ελληνίδα χρειάστηκε μόλις μια νίκη με 19-11 στα προημιτελικά επί της Γερμανίδας Μπεκστάιν για να μπει στην τετράδα, όπου έχασε 7-3 από την Ταϊλανδέζα Σαενγκσίν, που στη συνέχεια κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο.

Από λάθος τακτική χάθηκε ένα σχεδόν "σίγουρο" μετάλλιο στα 85κ. της άρσης βαρών, όπου ο Γεράσιμος Γαλιατσάτος ξεκίνησε και απέτυχε (ή "τον απέτυχαν") από τα 150κ. στο αρασέ, ενώ ο πρώτος σήκωσε πέντε κιλά λιγότερα (145κ.). Πολύ κοντά σ' ένα μετάλλιο βρέθηκε κι ο Γιάννης Σγουρόπουλος στην επιτραπέζια αντισφαίριση, καθώς πήρε την 5η θέση και συνέχιζει να είναι πρώτος Ευρωπαίος στην ηλικία του.

Χάλκινο μετάλλιο πήρε και η αθλήτρια του τραμπολίνο Αντωνία Σακελλαρίδου (9η στο ατομικό της αγώνισμα) με μια μεικτή ομάδα όλων των αθλημάτων της γυμναστικής, αλλά δεν "μετράει" στη επίσημη συνολική κατάταξη.

Το 2010, στην πρώτη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων στη Σιγκαπούρη, η Ελλάδα είχε κατακτήσει δύο ασημένια μετάλλια με τους Μιχάλη Ναστόπουλο - Απόστολο Λαμπρίδη στην κωπηλασία (δίκωπος άνευ) και τη Ζωή Παρασκευοπούλου στην τοξοβολία (διπλό μεικτό) και τρία χάλκινα με τις Λυδία Νταλαμάγκα - Ελένη Διαμαντή στην κωπηλασία (δίκωπος άνευ), τον Θεόδωρο Χρυσανθόπουλο στο επί κοντώ και την Εθνική ομάδα μπάσκετ 3x3 αγοριών, με νίκη επί των ΗΠΑ στον μικρό τελικό.

Στην προηγούμενη διοργάνωση, το 2014 στη Ναντζίνγκ της Κίνας, η χώρα μας είχε πάρει δύο ασημένια μετάλλια με τον Απόστολο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο και την Αθηνά - Μαρία Αγγελοπούλου στο μονό σκιφ της κωπηλασίας και χάλκινο με τον Μάριο Γιακουμάτο στη σπάθη της ξιφασκίας με τη μεικτή ομάδα της Ευρώπης, ενώ η Άννα Κορακάκη είχε έρθει 4η στο αεροβόλο πιστόλι από απόσταση 10 μέτρων.